Kolejne przypadki wścieklizny!
Mamy trzy nowe przypadki wścieklizny u dzikich zwierząt.
Taką informację przekazał wczoraj (8 kwietnia) w specjalnym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii, powołując się wyniki badań z państwowego laboratorium w Puławach.
Są to przypadki nr 6-8 w 2021 r. w kraju.
Szósty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Dębe Wielkie, w gminie Dębe Wielkie, powiat miński, woj. mazowieckie.
Siódmy przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
Ósmy przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Zabieżki, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
Wcześniej, w 2021 r. wykryto 5 przypadków wścieklizny: u 3 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, gmina Wiązowna oraz gmina Kołbiel), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski, gmina Lubaczów) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski, gmina Stubno).
W związku z wykrytymi przypadkami choroby, zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt wyznaczono obszary zagrożone chorobą.
GLW przypomina, że zgodnie z obowiązującym artykułem o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Właściciele psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Ponadto, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
Czytaj także:
Nowe środki bezpieczeństwa w strefach ASF
- Tagi:
- przypadki
- lisy
- występowanie
- wścieklizna
- GIW