IUNG PIB: Nie ma zagrożenia suszą
- Nie stwierdzamy zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski - poinformował w najnowszym komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach.
IUNG PIB przedstawił już 10. w tym sezonie raport o stanie zagrożenia suszą rolniczą. Obejmuje on okres od 1 lipca do 31 sierpnia 2016 r. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednakże wartości te dla: kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych oraz roślin strączkowych są wyższe od wartości krytycznych.
W kolejnym okresie raportowania najniższe wartości KBW zauważono w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej (Roztocze) oraz na styku trzech regionów: południowej części Pojezierza Dobrzyńskiego, wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz południowo-zachodniej części Niziny Mazowieckiej. Najniższe wartości KBW w tych rejonach wynosły od -109 do -139 mm.
W rozpatrywanym okresie wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zwiększeniu. Średnio dla całego kraju wartości KBW w stosunku do poprzedniego okresu były wyższe o 8 mm.
Lipiec
W lipcu temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski była wyższa o 1oC od normy wieloletniej. Największe odchylenie średniej miesięcznej temperatury zarejestrowano w okolicach Wrocławia (o 2oC). Zdaniem IUNG PIB, lipiec 2016 był ciepły w całym kraju. - Na przeważającym obszarze Polski temperatura wynosiła od 19oC do 20oC. Nieco niższą temperaturę (18oC-19oC) odnotowano na Pojezierzach Pomorskim i Mazurskim, we wschodniej części Niziny Północnopodlaskiej oraz na Wyżynie Kieleckiej. Natomiast najchłodniej było na Pojezierzu Bytowskim oraz w zachodniej części Pojezierza Mazurskiego, gdzie temperatura wynosiła od 17oC do 18oC - czytamy w raporcie Instytutu.
Jeśli chodzi o opady atmosferyczne, lipiec w Polsce był bardzo zróżnicowany. - Duża zmienność wielkości opadów wynikała przeważnie z ich burzowego charakteru - wyjaśnia w raporcie IUNG PIB. Obszarem o najniższych opadach poniżej 60 mm była zachodnia część Pojezierza Pomorskiego oraz Pobrzeża Szczecińskiego, Nizina Mazowiecka i Śląska, a także Płaskowyż Tarnowski. Opady te stanowiły 80-100% normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze Polski opady wynosiły od 80 do 160 mm. W okolicach Torunia oraz na Wysoczyźnie Białostockiej zarejestrowano od 180 do 200 mm opadu (200-240% normy wieloletniej). Najwyższe wartości opadu (220-260 mm, a miejscami powyżej 260 mm) zauważono w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz w Beskidach i Tatrach. Stanowiły one aż 220-240% normy wieloletniej.
Sierpień
W pierwszej dekadzie sierpnia temperatura powietrza nie odbiegała znacznie od jej rozkładu w ubiegłym miesiącu. Najniższą temperaturę poniżej 16,5oC zauważono na Pojezierzu Pomorskim i w południowo-zachodnich Sudetach oraz w Tatrach. Cieplej było na Pojezierzu Mazurskim, Wyżynie Małopolskiej (17,5oC-18oC). Najwyższą temperaturę powyżej 19,5oC odnotowano z kolei w południowo-wschodniej części Wyżyny Lubelskiej i na Równinie Opolskiej. Na pozostałym obszarze naszego krjau temperatura powietrza wynosiła od 18,5oC do 19,5oC.
Druga dekada sierpnia była już trochę chłodniejsza. Najniższą temperaturę - poniżej 15oC - zanotowano na Pojezierzu Suwalskim, w środkowej części Niziny Północnopodlaskiej oraz w Sudetach, Tatrach i Beskidach. Najcieplej - od 16,5oC do powyżej 17,5oC - było w środkowej części Niziny Śląskiej, na Nizinie Południowowielkopolskiej i Pojezierzu Lubawskim, a także na Nizinie Mazowieckiej. Na przeważającym obszarze Polski temperatura powietrza wynosiła od 15oC do 16,5oC.
W trzeciej dekadzie sierpnia w całym kraju było zdecydowanie cieplej niż w drugiej. Najwyższą temperaturę powietrza- 19oC-20oC - zanotowano na Pojezierzu Lubuskim i Wielkopolskim oraz na Nizinie Śląskiej i Mazowieckiej. Najzimniej było natomiast na terenach południowej Polski. W Sudetach, Karpatach, na Przedgórzu Sudeckim oraz na Pogórzu Karpackim z kolei temperatura wynosiła od 16oC do 18oC. Na pozostałym obszarze Polski notowano od 18oC do 19oC.
W pierwszej dekadzie sierpnia zarejestrowano mocno zróżnicowane opady. Bardzo małe opady - poniżej 10 mm - wystąpiły na Nizinie Śląskiej oraz na południu Niziny Południowowielkopolskiej. Na przeważającym obszarze kraju zanotowano od 20 do 40 mm opadu. Najwyższe wartości opadu - od 40 do 80 mm, a miejscami powyżej 80 mm - wystąpiły na Pobrzeżu Koszalińskim, w Beskidach, Tatrach i na Wyżynie Małopolskiej.
Druga dekada sierpnia była znacznie zróżnicowania pod względem opadów. Na przeważającym obszarze naszego okraju wynosiły one poniżej 5 mm. Nieco wyższe opady - od 20 do 40 mm - zanotowano w północnej części Pojezierza Pomorskiego i Mazurskiego, na Pojezierzu Lubuskim oraz na Pogórzu Przemyskim. Najwyższe wartości opadu – od 40 do 60 mm - wystąpiły na Pobrzeżu Koszalińskim i na Wzniesieniu Górowskim.
W trzeciej dekadzie sierpnia najniższe opady atmosferyczne, poniżej 5 mm, wystąpiły na Pojezierzu Myśliborskim i we wschodniej części Niziny Południowopodlaskiej. Najwyższe wartości opadu od 40 mm, do miejscami powyżej 80 mm zarejestrowano na Pobrzeżu Koszalińskim, w południowej części Niziny Śląskiej, na Pogórzu Karpackim i w Karpatach, we wschodniej części Wyżyny Małopolskiej oraz południowej części Wyżyny Lubelskiej. Na pozostałym obszarze Polski opady wynosiły od 5 do 40 mm.
- Tagi:
- zagrożenie
- susza rolnicza
- IUNG