"Inwestycje na obszarach OSN" - upływa termin składania wniosków
Tylko do 10 marca rolnicy, których gospodarstwa położone są na obszarach OSN, będą mogli składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wsparcie finansowe inwestycji, które mają na celu ograniczenie przedostawania się do środowiska naturalnego związków azotu pochodzenia rolniczego.
Ten rodzaj pomocy należy do poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” i jest finansowany z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
- Zaznaczam, że uprawnieni do skorzystania z takiej pomocy są tylko ci rolnicy, których gospodarstwa co najmniej w części są położone na terenach uznanych nie wcześniej niż 1 maja 2012 r. za obszary OSN. Rolnik, aby ubiegać się o wsparcie, musi prowadzić produkcję zwierzęcą z wyłączeniem hodowli ryb, chowu lub hodowli drobiu powyżej 40.000 stanowisk, a także hodowli świń powyżej 2.000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior - informuje Przemysław Ratajczak, kierownik BP ARiMR w Miejskiej Górce (powiat rawicki).
Wsparcie będzie przyznawane na dwa rodzaje inwestycji.
Pierwsze to te związane z dostosowaniem gospodarstwa do wymagań określonych w programie działań wprowadzonym dla danego OSN, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie lub pasz soczystych (zielonki, kiszonki).
Drugi rodzaj inwestycji, na jaki będzie można otrzymać dofinansowanie, polega na doposażeniu gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych.
- Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli rolnik zdecyduje się na doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikacji nawozów, to otrzyma pomoc tylko wtedy, gdy ta operacja obejmie również inwestycje mające na celu spełnienie warunków przechowywania nawozów naturalnych wytwarzanych w gospodarstwie lub magazynowania pasz soczystych, zgodnie z zasadami programu wdrażanego na danym obszarze OSN. Ważne jest również to, że pomoc na inwestycje związane z zapewnieniem właściwych warunków przechowywania pasz soczystych, może być przyznane wyłącznie młodemu rolnikowi - podkreśla Przemysław Ratajczak.
Refundacji będą podlegały inwestycje związane, m.in. z budową lub przebudową płyt obornikowych, zbiorników do przechowywania gnojówki lub gnojowicy, czy zbiorników lub płyt do przechowywania pasz soczystych.
Wsparcie będzie można otrzymać także, m.in. na zakup niektórych typów aplikatorów nawozów naturalnych w postaci płynnej, czy wozów asenizacyjnych, a także rozrzutników obornika i kompostu.
Rolnik może otrzymać maksymalnie 50 tys. zł, przy czym wysokość dofinansowania wynosi standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a 60% w przypadku młodych rolników.
Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę w oddziale regionalnym agencji, ale dopuszczalne jest złożenie wniosku za pośrednictwem biura powiatowego lub poczty.
- W ramach jednego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa - przypomina kierownik.
- Tagi: