Firma HP zarobi na ARiMR ponad 152 miliony złotych
ARiMR podpisała umowę ze spółką Hewlett Packard Enterprise Polska na utrzymanie i modyfikację systemu informatycznego (SIA), który będzie obsługiwał wypłacanie dopłat bezpośrednich dla rolników.
Jak informuje agencja, łączne wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy wyniesie nie więcej niż 123 miliony 907 tysięcy 481 złotych i 86 groszy netto (152 406 202,69 mln zł brutto). Umowa obowiązywać będzie przez okres 47 miesięcy. Pierwszych 5 miesięcy stanowić będzie okres przejściowy, w czasie którego wykonawca ma osiągnąć gotowość do świadczenia odpłatnych usług.
Nie jest to pierwsza, wybrana przez ARiMR firma. 4 kwietnia 2016 r. agencja wybrała do obsługi systemu informatycznego ofertę firmy ATOS jako najkorzystniejszą. Wybór był zgodny z rekomendacją komisji przetargowej. Jednakże, trzech innych wykonawców zaskarżyło do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) czynność wyboru najkorzystniejszej oferty wykonaną przez ARiMR.
KIO wydała wyrok, w którym uwzględniła zarzuty wniesionych odwołań co do firmy Atos i dwóch innych wykonawców. Informacje przedstawione podczas rozprawy przed KIO, nie były wcześniej przekazane agencji i wzbudziły poważne wątpliwości co do rzetelności wyceny i co do zdolności do wykonania zamówienia przez Konsorcjum Atos. Wybór oferty z ceną nierealistyczną, nie dającą pewności wykonania zamówienia w pełnym jego zakresie, stanowiłby zatem zagrożenie dla zapewnienia ciągłości wykonywania zadań Agencji istotnych dla zapewniania wsparcia milionów polskich rolników i ich rodzin.
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, to na wykonawcy składającym ofertę spoczywa ciężar udowodnienia, ze nie zawiera ona rażąco niskiej ceny. Wyrok KIO potwierdził, że konsorcjum Atos ciężarowi temu nie podołało. Z samych wyjaśnień firmy wynika, ze przewidziany zespół osobowy nie gwarantuje realności wykonania zamówienia.
Po wyroku KIO, stosując się do zawartych w nim nakazów, komisja przetargowa dokonała ponownie wyboru firmy, której powierzone zostanie utrzymanie i rozwój systemu SIA. Tym razem wygrała firma Hewlett Packard Enterprise Polska.