Dzis protesty ws. CETA w wielu polskich miastach
Polacy w wielu miastach protestują przeciwko podpisaniu umowy CETA między UE i Kanadą? Dlaczego ten dokument budzi coraz większe poruszenie społeczeństwa?
W czwartek We Wrocławiu i w piątek w Poznaniu odbyły się już manifestacje przeciwko CETA. Dziś manifestacje różnych grup środowiskowych odbędą się w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu i Toruniu. O to, by umowa handlowa między UE a Kanadą nie weszła w życie walczą nie tylko rolnicy czy członkowie organizacji, ale też zwykli mieszkańcy. Według nich CETA bowiem niesie zagrożenie dla całego społeczeństwa.
Profesor nauk ekonomicznych Leokadia Oręziak jest zdania, że CETA to poświęcenie polskiego rolnictwa na rzecz globalnej gospodarki.
OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych tłumaczy, dlaczego został jednym z organizatorów Wielkiej Manifestacji w Warszawie
CETA i TTIP to umowy o wolnym handlu z Kanadą i USA, które otworzą europejskie rynki na żywność produkowaną przez kanadyjskie i amerykańskie koncerny spożywcze.
Co niesie ze sobą CETA?
- Zniesienie ceł importowych (dotyczy to 99% ceł obecnie obowiązujących między Kanadą a UE). Np. cła na jabłka spadną z 9% do 0%.
- Znaczne zwiększenia bezcłowych kwot na kanadyjską wołowinę, wieprzowinę, pszenicę i wprowadzenie na kukurydzę cukrową
SKUTEK: Lokalna produkcja nie będzie chroniona przed konkurencją ponadnarodowych korporacji, które są w stanie sprzedawać swoje towary taniej dzięki masowej produkcji, tańszej energii i znacznie niższym normom bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i środowiskowym. W efekcie ceny skupu dla lokalnych producentów znacznie spadną.
CETA to zagrożenie dla rodzimego rolnictwa zrównoważonego
Daje nowe narzędzia wpływu wielkim koncernom spożywczym, które od dawna próbują wprowadzić do UE żywność GMO (Kanada jest trzecim największym producentem GMO), mięso od zwierząt „faszerownych” hormonami wzrostu, antybiotykami, czy mleko od krów, którym podaje się hormony mleczności. Te narzędzia to arbitraż inwestor-przeciw-państwu i współpraca regulacyjna.
SKUTEK: Bezpieczeństwo żywności dostępnej w sklepach może się obniżyć. A rodzima żywność będzie musiała konkurować z przemysłową produkcją zza oceanu.
Czytaj także: 100 tys. osób podpisało się pod petycją przeciwko CETA KLIK
Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski. - To ostatni moment, kiedy umowę może powstrzymać polski rząd - tłumaczy Aneta Dorotkiewicz z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych
Czytaj także: W poniedziałek, 17 października protest w Poznaniu KLIK