Dopłaty do nawozów. Jest projekt rozporządzenia
Mimo iż decyzji KE w sprawie wsparcia nadal nie ma, rząd podjął działania w zakresie dopłat.
Rolnicy z niecierpliwością wyczekują informacji w sprawie dopłat do nawozów. Ta miała być podana przez unijnych decydentów 2 marca. Z uwagi na konflikt rosyjsko - ukraiński termin wydania decyzji został przesunięty w czasie. Jak podał unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska określi się w tej sprawie 8 marca.
Tymczasem w wykazie prac legislacyjnych 3 marca ukazał się projekt rozporządzenia zakładający uruchomienie nowej formy pomocy dla producentów rolnych - na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych. Mowa dokładnie o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Czytaj także: Obniżki VAT na nawozy i ŚOR - kto na tym straci?
Wsparcie do zakupionych nawozów w okresie od września do maja
Zgodnie z nim dopłata ma dotyczyć nawozów mineralnych zakuionych w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r.
"W projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowej formy pomocy dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19 i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r. - na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od dnia 1 września 2021 r. do dnia 15 maja 2022 r." - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przez wysokie ceny, rolnicy ograniczają zakupy nawozów
Potrzebę wsparcia sektora rolnego w zakresie dofinansowania zakupu nawozów rząd argumentuje tym, że rok 2021 r. jak i obecny są kolejnymi trudnymi latami dla producentów rolnych z uwagi na problemy ze zbytem produktów rolnych związane z epidemią COVID -19 oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej.
"Od początku 2021 r. na rynkach państw Unii Europejskiej obserwowany jest stały wzrost notowań gazu ziemnego. Ten wzrost łączony jest z czynnikami globalnymi m.in. takimi jak ograniczenie zużycia i wydobycia gazu wskutek pandemii COVID-19. Skutkuje to drastycznym zwiększeniem kosztów produkcji i cen nawozów przede wszystkim na bazie amoniaku. Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności" - wyjaśnia rząd.
Przepisy wejdą w życie do końca marca?
Planowany termin przyjęcia projektu rozporządzenia przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r.
Decyzja KE ws. dopłat do nawozów nie jest nadal znana. Janusz Wojciechowski zapewnił, że poznamy ją we wtorek, 8 marca. Resortowi rolnictwa zależy na tym, by pomoc uruchomić jak najszybciej, dlatego powstał już projekt rozporządzenia dotyczący wsparcia. Gdy tylko KE da zielone światło, procedura wdrażania nowych przepisów zostanie zintensyfikowana.