Debatowali o suszy na Komisji Europejskiej
Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), ministrowie oraz komisarz ds. rolnictwa omawiali sytuację rolników dotkniętych w Polsce suszą.
Polski minister przedstawił niekorzystną sytuację klimatyczną w Polsce (brak opadów, wysokie temperatury) w ostatnim okresie oraz dotkliwe straty, jakie w skutek tych warunków ponieśli rolnicy. Podkreślił, że dla rolników sytuacja jest bardzo trudna. Oznacza to w wielu regionach mniejsze zbiory zbóż i rzepaku, braki pasz dla zwierząt, przy jednoczesnej konieczności spłaty przez rolników zobowiązań finansowo-kredytowych. Minister zaapelował do KE o uruchomienie działań nadzwyczajnych w ramach istniejących możliwości prawnych, a do kolegów ministrów, o solidarność europejską wobec trudnej sytuacji w polskim rolnictwie. W dyskusji zabrało głos 16. ministrów. Wszyscy oni poparli wniosek Polski. Wielu ministrów podkreśliło również trudną w tym roku, z powodów klimatycznych, sytuację w ich krajach.
Rolnicy otrzymają wyższe w tym roku zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 70% należnych kwot płatności bezpośrednich oraz 85% w ramach działań obszarowych PROW. Rolnicy państw dotkniętych suszą zostaną również zwolnieni z niektórych zobowiązań wynikających z zazielenienia. Dostępna będzie pomoc państwa w formule de minimis.
Komisarz Hogan zaprosił ministra Ardanowskiego na kolejne spotkanie, które zaplanowane zostało, zaraz po wakacjach, na 10 września. Omówione zostaną wtedy istotne sprawy dotyczące przyszłości rolnictwa, w tym WPR po 2020r.
Podczas pobytu w Brukseli minister Ardanowski odbył też krótką rozmowę z nowym ministrem rolnictwa Republiki Czech Miroslavem Tomanem. Szef polskiego resortu rolnictwa zaprotestował przeciwko używaniu bardzo ostrych określeń na temat jakości polskiej żywności. Zwrócił się do swojego rozmówcy o podanie konkretnych firm, co do których strona czeska ma zastrzeżenia. Podkreślił, że polskie służby podejmą właściwe kroki, aby wyeliminować z rynku nieuczciwych producentów, którzy szkodzą wizerunkowi polskiej żywności. Szef polskiego resortu rolnictwa zwrócił przy tym uwagę, że polska żywność cieszy się dużą popularnością wśród czeskich konsumentów i jest sprowadzana na czeski rynek przez czeskich importerów. Wielu Czechów chętnie kupuje ją także w sklepach przygranicznych po polskiej stronie. Minister potwierdził również zainteresowanie wymianą handlową w zakresie żywności pomiędzy naszymi krajami.
- Tagi:
- komisja europejska
- susza 2018