Czy UE odwraca się od rzepaku? Rekordowy wzrost przetwórstwa soi

Duży spadek, bo o 0,7 mln ton
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W okresie od styczenia do maja 2025 r. przetwórstwo rzepaku w Unii Europejskiej wyniosło zaledwie 10,2 mln ton, co oznacza spadek o 0,7 mln ton w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – poinformowała organizacja Oil World. To najniższy poziom w ostatnich trzech latach.
Za tym trendem stoją przede wszystkim niskie zapasy rzepaku, rosnące ceny surowca oraz spadający popyt na olej rzepakowy, szczególnie ze strony producentów biodiesla. W efekcie maleje rentowność tego sektora, a przetwórcy zaczynają kierować swoją uwagę w stronę bardziej opłacalnej soi.
Soja zyskuje – wzrost o 4% w przetwórstwie
W tym samym czasie przetwórstwo soi w UE wzrosło o 4% w ujęciu rok do roku. Mimo tego wzrostu, rozwój krajowego przerobu soi jest ograniczany przez duży napływ taniej śruty sojowej z Ameryki Południowej, która w znacznym stopniu zaspokaja popyt na rynku europejskim.
Rekordowe poziom zużycie śruty sojowej
W sezonie 2024/2025 (październik–wrzesień) przewiduje się, że zużycie śruty sojowej w UE osiągnie rekordowy poziom 33,3 mln ton, co oznacza wzrost o 4,1 mln ton w porównaniu do poprzedniego roku. W tym samym czasie zużycie śruty rzepakowej i słonecznikowej spada łącznie o 1 mln ton.
Soja wypiera rzepak w paszach
Zjawisko to szczególnie widoczne jest w Niemczech, gdzie od stycznia do kwietnia 2025 r. zużycie śruty sojowej w mieszankach paszowych wzrosło o 14%, podczas gdy zużycie śruty rzepakowej spadło o 4%. To wyraźny sygnał dla branży paszowej i producentów zwierzęcych, że zmienia się opłacalność wykorzystywania tych surowców.