Czy koronawirus przenosi się przez żywność?
- Obecnie nie ma dowodów na to, że żywność jest prawdopodobnym źródłem lub drogą przenoszenia wirusa - informuje Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), monitorujący sytuację związaną z wybuchem COVID-19.
Marta Hugas, główny naukowiec EFSA, zwróciła uwagę na to, że doświadczenia z poprzednich wybuchów pokrewnych koronawirusów takich jak: koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i koronawirusa zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), pokazują, że przenoszenie poprzez konsumpcję żywności nie pojawiło się. Zaznaczyła jednocześnie, że w tej chwili nie ma dowodów sugerujących, że koronawirus różni się od nich pod tym względem.
Specjaliści z Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności informują także o tym, że naukowcy i władze na całym świecie monitorują rozprzestrzenianie się wirusa i - jak do to tej pory - nie było żadnych doniesień o przenoszeniu go przez żywność. Z tego względu EFSA nie jest aktualnie zaangażowany w reakcję na ogniska COVID-19. Monitoruje jednak literaturę naukową pod kątem nowych i istotnych informacji.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z kolei stwierdziło, że chociaż zwierzęta w Chinach były prawdopodobnym źródłem początkowej infekcji, to wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka - głównie przez kropelki oddechowe, które ludzie kichają, kaszlą bądź wydychają.
KZP-PTCh: Koronawirus. Rośnie popyt na konserwy mięsne. KILK
W odniesieniu do bezpieczeństwa żywności Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) natomiast wydała mimo wszystko zalecenia zapobiegawcze, w tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych podczas obchodzenia się z żywnością i przygotowywania żywności, takich jak: mycie rąk, dokładne gotowanie mięsa i unikanie potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego między gotowaną i niegotowaną żywnością.