Czy będzie dopłata do wapnowania gleb?
Samorząd rolniczy znów wnioskuje o dopłaty do wapnowania gleb. Ubiega się także o zwrot kosztów w tym zakresie.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek przyjęty przez IV Walne Zgromadzenie Pomorskiej Izby Rolniczej w dniu 2.06.2016 r. oraz zgłaszany wielokrotnie przez wojewódzkie izby rolnicze, wystąpił do ministra rolnictwa pismem o podjęcie zdecydowanych działań i ustanowienie ogólnopolskiego programu dopłat do wapnowania gleb, uwzględniającego również zwrot kosztów transportu.
Zakwaszenie gleb w Polsce jest problemem ogólnokrajowym. Jak podaje dr Grażyna Hołubowicz-Kliza z Instytutu Uprawa Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, większość typów gleb ulega zakwaszaniu. Zdaniem specjlistki, do podstawowych czynników wpływających na taki stan zaliczany jest klimat i rodzaj skały macierzystej, a w Polsce około 90% gleb wytworzyło się na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce. To z nich właśnie bardzo łatwo wymywane są składniki zasadowe, pogłębiając zjawisko zakwaszenia. Poza tym duże znaczenie mają naturalne procesy zachodzące w glebie, a na kolejnym miejscu wymienia się działalność człowieka. Skutkiem zakwaszenia gleb jest m.in. uwalnianie niebezpiecznych dla zdrowia ludzi metali ciężkich i tzw. glinu ruchomego.
Rzeczywiste zapotrzebowanie na wapno w przeliczeniu na czysty składnik wynosi około 2 tCaO/ha. Taka ilość doprowadziłaby odczyn gleby do właściwego poziomu.
Czytaj także: Dlaczego warto wapnować?
- Tagi:
- wniosek
- wapnowanie gleby
- dopłaty