Część producentów zrezygnuje z chowu?
W 2015 r. na rynek mięsa wieprzowego wpływała rosnąca produkcja mięsa w Polsce i w krajach UE (co doprowadziło do spadku cen i zmniejszenia opłacalności chowu trzody) oraz przedłużenie na kolejny rok rosyjskiego embarga na import wieprzowiny.
Eksperci ARR mając na uwadze postępujący spadek produkcji trzody w Polsce oraz osłabienie dynamiki wzrostu w krajach UE prognozują, że w marcu 2016 r. cena żywca będzie się kształtować w granicach 4,0-4,2 zł/kg, natomiast w czerwcu 2016 r. 4,2-4,5 zł/kg.
Trendy bieżące
- Sytuacja ekonomiczno-finansowa przetwórców mięsa w okresie pierwszych trzech kwartałów 2015 r. była stabilna. Zwiększenie produkcji przetworów przy niskich cenach surowca pozwoliło na wzrost wyniku finansowego netto o 2% r/r.
- Na rynek mięsa wieprzowego w 2015 r. wpływały rosnąca produkcja mięsa w Polsce i w krajach UE (co doprowadziło do spadku cen i zmniejszenia opłacalności chowu trzody) oraz utrzymane na kolejny rok rosyjskie embargo na import wieprzowiny.
- Średnia roczna cen skupu żywca wieprzowego obniżyła się w 2015 r. o 11,7% r/r, co miało wpływ na spadek cen detalicznych mięsa wieprzowego o 6,0% r/r i wzrost konsumpcji tego asortymentu.
Perspektywy krótkoterminowe
- Opłacalność chowu trzody chlewnej, pogarszająca się ze względu na niskie ceny skupu żywca wieprzowego i powoli rosnące ceny zbóż, zapowiada spadek pogłowia i produkcji żywca wieprzowego w 2016 r.
- Spodziewana niższa podaż żywca wieprzowego może przyczynić się do obniżenia ubojów w zakładach przetwórstwa mięsnego i w rezultacie do wyhamowania dynamiki wzrostu przychodów branży. Prawdopodobnie wyższe ceny surowca przy stabilnych cenach zbytu produktów spowodują pogorszenie wyniku finansowego przetwórców.
- W 2016 r., szczególnie w drugiej połowie roku, prawdopodobny jest wzrost cen detalicznych mięsa wieprzowego i przetworów, co może przyczynić się do obniżenia konsumpcji wieprzowiny na rzecz mięsa drobiowego.