Ciekawostki z europejskiego rolnictwa cz. I
Jak na prawdę wygląda unijne rolnictwo? Czy duże fermy mają szansę przetrwać? Informację zebrane przez Panią Ninę Józefinę Bąk z Ruchu Suwerenności Żywnościowej pokazują ciekawy obraz europejskiej wsi.
1. Ilu rolników jest w UE?
W UE jest 12,248 mln gospodarstw, które zajmują obszar 174 milionów ha i zatrudniają 25 milionów osób. Większość z nich to gospodarstwa małoobszarowe. Tylko 2,7 % z wszystkich farm stanowią te powyżej 100 ha. 11,885 mln (97%) ma poniżej 100 ha. 75% z nich ma poniżej 10 ha, a 69% poniżej 5 ha. Ziemia jest kontrolowana przez duże farmy. To te powyżej 100 ha (2,7%) zajmują ponad 50% ziemi rolnej w Europie. To oznacza, że 336 tys. rolników zarządza 91 mln ha w Europie. Pozostałe 50% ziemi jest w rękach 12 mln europejskich rolników (97% wszystkich).
2. Drobni rolnicy (gospodarstwa małoobszarowe) żywią mieszkańców Europy
Zajmując 30 - 50% całkowitej powierzchni rolnej, drobne gospodarstwa wytwarzają żywność dla mieszkańców Europy. Są znacznie bardziej produktywne w przeliczeniu na hektar ziemi. Wg danych Eurostatu gospodarstwa wielkoobszarowe odpowiadają tylko za 11% całkowitej produkcji rolnej. W 21 krajach drobni rolnicy uzyskują wyższą wartość produkcji uzyskiwaną z jednostki areału (ang. Standard Gross Margin), niż duże gospodarstwa. W krajach takich jak: Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Włochy, Holandia, Austria, Portugalia, Rumunia i Wielka Brytania wartość produkcji z ha w mniejszych gospodarstwach jest dwukrotnie wyższa niż w dużych.
3. Małe gospodarstwa tworzą miejsca pracy
W krajach UE 27, duże farmy odpowiadają za 5 % całkowitego zatrudnienia w rolnictwie. To pokazuje jak rolnik i jego rodzina są szczególnie istotne w generowaniu zatrudnieni. Przedsiębiorstwa przemysłowe (wielkoobszarowe, wysoko kapitałowe, oparte na ekspansji) wymagają 1.9 jednostki pracy na wyprodukowanie 1 mln kg mleka. W gospodarce chłopskiej taką samą ilość mleka produkuje się przy 3.3 jednostkach pracy (77% więcej).
4. Chłopska agroekologia zużywa mniej surowców
Drobne gospodarstwa zużywają mniej paliw kopalnych na produkcję i dystrybucję żywności niż intensywne rolnictwo. Produkcja 1kg wołowiny wymaga 8800 kalorii w małym gospodarstwie i ponad 10 tysięcy na farmie przemysłowej. Hodowle w których krowy są karmione trawą zużywają 50% mniej energii kopalnej niż konwencjonalne hodowle oparte na paszy.
5. Polityki publiczne wspierają wielkie farmy przemysłowe oraz produkcję rolną nastawioną na eksport.
Unijna Wspólna Polityka Rolna (WPR, ang. CAP) jest podstawową polityką publiczną w Europie. Budżet WPR na lata 2014–2020 wynosi 400 miliardów euro i odpowiada za 40% całkowitego budżetu UE. Głównymi beneficjentami WPR są właściciele ziemscy i duże przedsiębiorstwa rolne, a nie rolnicy chłopscy. 80% środków na wsparcie rolnictwa trafia do ok 20% rolników UE – tych z największymi gospodarstwami. W 2011 roku 1,5% gospodarstw otrzymały 1/3 dotacji ze WPR. W 2011 roku w Europie Zachodniej 44% gospodarstw otrzymywał o 80% dotacji w ramach WPR. Europa Wschodnia z 56% gospodarstwami W UE otrzymało jedynie 20% wsparcia.
Zaciekawił Was artykuł? Zostawcie komentarz. Już niebwem druga część ciekawostek...
Przeczytaj również o możliwościach rolnictwa ekologicznego. KLIK