Buraki zostały na polach
Na początku minionej kampanii buraczanej, a więc jesienią 2017 roku mówiło się o rekordowych plonach.
Obawy wśród plantatorów i producentów cukru przysporzyły późniejsze opady deszczu, które powodowały, że wykop i transport buraków był znacznie utrudniony. Czy to wpłynęło na ostateczny wynik kampanii buraczanej 2017/2018?
Do 18 cukrowni, skupionych wokół 4 podmiotów: Krajowej Spółki Cukrowej, Pfeifer&Langen Polska, Sűdzucker Polska i Nordzűcker Polska, 15 mln ton buraków do przerobu dostarczyło 35 tys. rolników. W kampanii 2017/2018 łączny areał zasiewów buraka wyniósł około 230 tys. ha, z czego wyprodukowano 2,3 mln ton cukru.
Ponad 900 tys. ton cukru w KSC
Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) zakończyła przerób w trzeciej dekadzie stycznia. Średni czas trwania kampanii wyniósł 110 dni. Mimo zawirowań pogodowych udało się jej wyprodukować ogromne ilości cukru. We wszystkich siedmiu cukrowniach Spółka skupiła łącznie ponad 6 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie, po raz pierwszy w historii KSC, ponad 900 tys. ton cukru.
Najwyższy średni plon uzyskano w Cukrowni Kruszwica - 73 t/ha, plony powyżej 70 ton z ha osiągnęły również Oddziały Cukrownia Dobrzelin i Cukrownia Nakło. Średnia polaryzacja w buraków przerabianych w cukrowniach KSC wyniosła ok 16,1 % i była niższa niż rok wcześniej. W 2017 roku buraki cukrowe uprawiane były na areale ok. 96 tys. ha, uprawiało je ok. 15 800 plantatorów.
Czytaj także: Minister o dotacjach do wapnowania gleby
Problemy ze zbiorem buraków z pola
Czas trwania kampanii w Pfeifer&Langen był o wiele dłuższy i trwał 145 dni. W Wielkopolsce statystycznie z hektara zebrano 73 tony. W cukrowni Glinojeck (Mazowsze) średni plon był niższy i wyniósł 63 t/ha. Tam też były ogromne problemy ze zbiorem buraków. Z uwagi na obfite deszcze i podmokłe tereny nie zebrano buraków z powierzchni 180 ha.
Średnia zawartość cukru wyniosła 16,25%, a burakami obsiano 60 tys. ha. Z powodu rozbudowy cukrowni w Środzie Wielkopolskiej, została zwiększona kontraktacja buraków Wielkopolsce. Modernizacja i rozbudowa zakładu w Środzie Wlkp. ma pochłonąć 100 mln euro.
- Od 2018 roku będzie ona przerabiać 12 tys. ton na dobę. Rozbudowana i zmodernizowana będzie także pakownia cukru. Powstanie automatyczny magazyn wysokiego składowania na ok. 25 tys. miejsc paletowych. Inwestycje dążą do zastąpienia importowanego cukru trzcinowego cukrem produkowanym z buraków uprawianych w Polsce i przeniesienia części produkcji z Niemiec do Polski - przekonuje Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.
Cztaj także: Innvigo radzi, kiedy sięgać po krzem w uprawie roślin