Już 7 ognisk ASF u świń. Tym razem Dolny Śląsk
Na mapie występowania ASF pojawiły się dwa kolejne punkty świadczące o ogniskach choroby u świń.
ASF - 7 ognisk u świń w 2022 roku
Od początku 2022 roku odnotowano 7 ognisk afrykańskiego pomoru świń w chlewniach. Prawie wszystkie z nich pojawiły się w ciągu miesiąca. O pierwszym ognisku poinformowano bowiem z początkiem czerwca.
Jak wynika z danych zamieszczonych na mapie Główego Lekarza Weterynarii, 6 ognisko ASF u świń wykryto w gminie Miłkowice, w okolicach miejscowości Siedliska (woj. dolnośląskie)
7 ognisko ASF natomiast pojawiło się w gminie Wołów, w miejscowości Siodłkowice - również woj. dolnośląskie.
Zgodnie z procedurą, po wykryciu choroby, stada świń są likwidowane, a wokół nich powstaje strefa buforowa.
ASF - objawy
Producenci trzody chlewnej powinni bacznie obserwować swoje stada. Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy choroby ASF?
-
nagłe padnięcia świń - ASF w stadzie świń może niekiedy objawić się jedynie nagłymi padnięciami, bez innych objawów towarzyszących;
- wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała (do 40,5-42°C), któremu mogą nie towarzyszyć inne symptomy (gorączkujące świnie mają czasem zachowany apetyt, poruszają się na ogół normalnie);
- inne objawy kliniczne, które mogą dołączyć do gorączki:
- sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała,
- drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze,
- zaczerwienienie skóry widoczne zawłaszcza na końcach uszu, ogona i kończynach,
- duszność,
- pienisty wypływ z nosa,
- wypływ z worka spojówkowego,
- biegunka - często z domieszką krwi,
- wymioty,
- niedowład zadu,
- objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych,
- ronienia u prośnych macior;
- niekiedy gorączce mogą towarzyszyć posmutnienie, utrata apetytu, szybkie i trudne oddychanie oraz zaleganie wydaliny z nosa i oczu, wymioty, zaparcia, krwista biegunka, przed śmiercią może nastąpić śpiączka, która pojawia się jeden do siedmiu dni po wystąpieniu pierwszych objawów klinicznych.
Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów, należy zgłosić podejrzenie ASF do powiatowego lekarza weterynarii.
Czytaj także: Jest szansa na wzrost cen świń? [CZERWIEC 2022]
- Tagi:
- trzoda chlewna
- ogniska
- ASF u świń