Agencja określi kto i za ile wydzierżawi działkę

W ministerstwie opracowany został projekt rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo uważa, że rolnictwo jest specyficzną branżą ze względu na cykliczność produkcji, zależność od pór roku, jakość gleby, uwarunkowania klimatyczne itp. i dlatego dzierżawa nieruchomości wymaga szczególnych zasad, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość czynszu.
Nowe rozporządzenie ma za zadanie określić sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego
„W zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia, wartości księgowej budynków i budowli, charakteru możliwej do prowadzenia działalności gospodarczej”.
Resort uważa, że takie rozwiązanie jest korzystne dla rolników, ponieważ to charakter wydzierżawianej nieruchomości, w tym możliwy sposób jej zagospodarowania oraz potencjał produkcyjny, będzie wyznaczał wysokość czynszu. Ponadto zasady określone w projektowanym rozporządzeniu będą dotyczyły wszystkich podmiotów dzierżawiących nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w szczególności rolników indywidualnych, a nie tak jak dotychczas jedynie spółek, które zawarły umowy dzierżawy w trybie bezprzetargowym.
28 czerwca 2016 r. został on skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Termin zgłaszania uwag oraz przedstawienia opinii upływa 11 lipca 2016 r.
Przeczytaj wywiad na ten temat z prezesem ANR Waldemarem Humięckim (KLIK)
- Tagi:
- czynsz za dzierżawę ziemi
- ANR