75% rolników otrzymuje 500 zł na pierwsze dziecko
Dochody rodzin wiejskich są z reguły niższe, niż tych z miast. Wynika to głównie z faktu, że małżeństwa mieszkające na wsi posiadają więcej dzieci. Widać to zwłaszcza w rodzinach rolników. Aż 75% z nich uprawnionych jest to korzystania ze wsparcia w ramach programu 500+ już na pierwsze dziecko, gdzie dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł.
- Na wsi jest więcej rodzin wielodzietnych. Dochody na gospodarstwo wychodzą względnie dobrze w porównaniu z dochodami pozarolniczymi, natomiast jeśli porównamy dochód na jedną osobę, mamy od razu skok w dół na niekorzyść gospodarstw wiejskich. Potrzebna jest niewątpliwie polityka prorodzinna, stymulująca aktywność zawodową i rozwój obszarów wiejskich - przekonuje dr hab. Barbara Chmielewska współautorka rozdziału poświęconego dochodom ludności wiejskiej w „Raporcie o stanie wsi. Polska wieś 2016”.
Podczas konferencji poświęconej publikacji dr Chmielewska zaznaczyła, że 2,8 mln osób na wsiach żyje poniżej skrajnego ubóstwa. - A więc na minimum egzystencji. Ta grupa osób powinna być objęta szczególną opieką - mówiła dr Chmielewska.
60% wszystkich Polaków, których dotyczy bieda, mieszka właśnie na wsi. Przyczyny to niskie dochody oraz bezrobocie.
- Podstawowe znaczenie dla pojawienia się biedy ma dochód z pracy w rolnictwie na wsi. Natomiast w ostatnich latach obserwujemy stale zmniejszający się udział dochodów z pracy z rolnictwa w gospodarstwach i to jest trend stały. Rośnie udział dochodów z pracy najemnej. I tu jest problem. Powinien być położony nacisk na rozwój infrastruktury na wsi, co jest bardzo potrzebne dla tworzenia dodatkowych miejsc pracy. Poza tym jest również tendencja społeczno - socjalna, że młode pokolenie chce mieć zatrudnienie pozarolnicze, ale cały czas pomagać w rolnictwie - skomentowała prof. Barbara Chmielewska.
Wskaźniki dotyczące zakresu biedy i ubóstwa na wsi na szczęście poprawiają się.
- Problem biedy był najostrzejszy mniej więcej do przełomu lat 90-tych i pierwszej dekady XXI wieku. Gdy przygotowywaliśmy pierwszy raport, rozdział dotyczący biedy na wsi był jednym z ważniejszych - wyjaśnił prof. dr hab. Jerzy Wilkin, redaktor naukowy „Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2016”.
Sytuacja zaczęła się poprawiać wraz z napływem środków unijnych. - Czyli od roku 2003, 2004 następuje poprawa pod tym względem. Wskaźniki się poprawiały, zmniejszył się setek ludzi ubogich i żyjących w skrajnej biedzie - dodał prof. Wilkin.
Choć w ostatnich dwóch latach dało się zauważyć wyhamowanie poprawy. - Zakres biedy nie jest tak duży, jak 15 lat temu. Co nie oznacza, że z tym problemem na wsi nie trzeba się zmierzyć i aktywnie tą politykę prowadzić. Najlepszą receptą na biedę jest poprawa sytuacji na rynku pracy, a taka poprawa następuje - skomentował prof. Wilkin.
Czyta także: Rodzina 500 plus także dla rolnika. Pobierz wniosek KLIK