23-letnia studentka zablokuje ważną ustawę rolną? Miała ułatwić życie rolnikom

Ustawa „Loi Duplomb” została przyjęta przez francuski parlament na początku lipca. Lobbowały za nią organizacje rolnicze takie jak FNSEA (Fédération nationale des syndicats d’exploitants agricoles – Francuska Krajowa Federacja Związków Rolników, związek zawodowy uchodzący za największy i najbardziej wpływowy we Francji) oraz Jeunes Agriculteurs (związek zawodowy zrzeszający młodych rolników). Jej przyjęciu sprzeciwiały się organizacje ekologiczne oraz lewicowe związki zawodowe rolników. Nazwa ustawy pochodzi od nazwiska jednego z jej twórców. Dokument zawiera rozwiązania mające na celu ułatwienie życia rolnikom poprzez redukcję biurokracji oraz tymczasowe zezwolenie na stosowanie acetamiprydu, insektycydu zakazanego we Francji od 2018 roku. To właśnie ten zapis budzi kontrowersje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Rolnicy muszą znać te przepisy ruchu drogowego. Mandat to nawet 5 tys. zł
„Naukowa, etyczna, środowiskowa i zdrowotna aberracja”
Petycja zainicjowana przez Eleonore Pattery nazywa zapisy ustawy „naukową, etyczną, środowiskową i zdrowotną aberracją”. Wskazuje na ryzyko związane z ponownym wprowadzeniem zakazanej substancji. Według ostatnich doniesień pod dokumentem podpisało się 549 tys. osób.
Fakt, że liczba podpisów przekroczyła 500 tys., oznacza, że przewodniczący klubów parlamentarnych lub komisji parlamentarnych mogą wnioskować o zorganizowanie debaty parlamentarnej na ten temat w Zgromadzeniu Narodowym (niższa izba francuskiego parlamentu).
Według Aurélie Trouvé z lewicowej partii Francja Nieugięta, przewodniczącej komisji ds. gospodarczych Zgromadzenia Narodowego, jest to pierwsza tego typu sytuacja w historii Zgromadzenia. Trouvé poinformowała "Politico", że przedstawi propozycję zorganizowania debaty jesienią. Aby debata mogła się odbyć, propozycja musi najpierw uzyskać akceptację Konferencji Prezydentów Zgromadzenia Narodowego (National Assembly's Conference of Presidents) gromadzącej m.in. liderów stałych komisji parlamentarnych.
Czym jest acetamipryd?
Acetamipryd to substancja czynna będąca składnikiem wielu środków ochrony roślin. Należy do grupy neonikotynoidów (neurotoksyn), które oddziałują na centralny układ nerwowy owadów. Oddziałuje też bezpośrednio na rośliny, działając wgłębnie i systemicznie – co oznacza, że wnika do ich wnętrza i jest rozprowadzana po całym organizmie wraz z sokami, docierając do miejsc, gdzie została zaaplikowana, a także do nowych przyrostów. Pozwala na zwalczanie patogenów lub szkodników w całej roślinie, nawet w miejscach, gdzie preparat nie został bezpośrednio naniesiony. Obawy budzi ilość tej substancji pozostająca w zbiorach i jej wpływ na organizmy ludzi.
Obniżenie dopuszczalnych poziomów pozostałości acetymapirydu w produktach rolnych od 19 sierpnia
Acetymapiryd jest składnikiem wielu środków ochrony roślin stosowanych w Polsce. Jak poinformował kilka miesięcy temu Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, „od 19 sierpnia 2025 r. zmianie ulegną najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP/MRL) substancji czynnej acetamipryd w 38 produktach”. Wśród nich jest wiele produktów na szeroką skalę uprawianych w Polsce (np. jabłka, maliny, borówka wysoka).
Od 19 sierpnia 2025 r. plony z tych upraw zawierające przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości acetamiprydu nie będą mogły być oferowane do sprzedaży w Polsce oraz w pozostałych państwach członkowskich UE w formie świeżej, jak i w postaci mrożonek.
„Na ryzyko powstania przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości acetamiprydu, obowiązujących od 19 sierpnia 2025 r., należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku upraw porzeczek, sałat, endywii o liściach szerokich, szpinaku i boćwiny, dla których najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości zostaną obniżone do poziomu oznaczalności (0,01 mg/kg)” – czytamy w komunikacie.
- Tagi:
- acetamipryd
- Francja