100 tys. osób podpisało się pod petycją przeciwko CETA
Coraz więcej przeciwników umów o wolnym handlu z Kanadą i USA deklaruje swoje negatywne stanowisko. Pod petycją „STOP TTIP & CETA: Bronimy polskiego rolnictwa i żywności” podpisało się już 100 tys. osób.
15 października w Warszawie odbędzie się Wielka Demonstracja przeciwko przyjęciu umów o wolnym handlu TTIP i CETA. Manifestacja zacznie się o godzinie 13:00 pod budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ul. Wspólnej 30, skąd wyruszy ulicami Marszałkowską i Piękną pod siedzibę Premier Beaty Szydło w Al. Ujazdowskich.
Czytaj także: Rolnicy z Wielkopolski będą protestować ws. CETA w poniedziałek KLIK
Dlaczego ich zdaniem CETA to zagrożenie dla naszego kraju? Według przeciwników umowa ta może dprowadzić do upadku wielu gospodarstw rolnych, likwidacji 200 tys. miejsc pracy oraz sprawić, że nasze rynki zaleje gorszej jakości (w tym genetycznie modyfikowana) żywność z Kanady.
Demonstrację organizuje Komitet, w skład którego wchodzą: Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni.
- Na demonstracji spodziewamy się kilku tysięcy uczestników z różnych środowisk z całej Polski. To ogromne osiągnięcie, że udało nam się przezwyciężyć różnice światopoglądowe i stanąć wspólnie w obronie bardziej demokratycznej i sprawiedliwej przyszłości. Takiego „porozumienia ponad podziałami” nie było od protestów przeciw ACTA - mówi organizatorka, Maria Świetlik z Akcji Demokracji.
Polski parlament, póki co, nie wypowiedział się oficjalnie w sprawie przyjęcia umowy CETA. Podczas obrad w Sejmie, które miały miejsce w czwartek, 6 października w głosowaniu nad "sposobem" ratyfikacji umowy UE - Kanada wzięło udział 427 posłów, z czego 326 poparło projekt uchwały, sprzeciw wyraziło 90 parlamentarzystów, a 11 wstrzymało się od głosu. Można uznać, iż za przyjęciem CETA są Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna. Umową krytykują zaś kluby Kukiz15, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Razem.
Nie znamy także cały czas oficjalnego stanowiska rządu. Choć z wypowiedzi wicepremiera i ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego oraz Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych wynika, że polskie władze popierają podpisanie umowy z Kanadą.
Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE planowane jest na 18 października. Polskę reprezentować będzie szef MSZ, Witold Waszczykowski.
W ostatnim czasie PSL wystąpił z wnioskiem o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie m.in. CETA. Poinformował o tym prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji, która odbyła się w Sejmie.
- Prezydent nie może milczeć, nie może chować głowy w piasek. Niech pokaże, że potrafi brać czynny udział w najważniejszych dla Polski sprawach - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Sejmie.