10 wykroczeń drogowych, które najczęściej popełniają rolnicy
Postanowiliśmy sprawdzić w statystykach policyjnych, za jakie wykroczenia rolnicy dostają najczęściej mandaty. Ku naszemu zdziwieniu takich danych nie ma. Ale skoro zainteresowaliśmy się tym tematem, to wypytaliśmy policjantów, prosząc, aby udzielili nam informacji opierając się na własnym doświadczeniu. Wyniki tej dziennikarskiej analizy bardzo nas zaskoczyły. To nie alkohol – czego się obawialiśmy – jest na pierwszym miejscu, choć nie możemy umniejszać zagrożeń z nim związanych.
Przygotowaliśmy zestawienie 10 najczęściej odnotowywanych przewinień rolników.
1. Niesprawny technicznie sprzęt rolniczy
Rolnicy najczęściej popełniają wykroczenia drogowe polegające na kierowaniu niesprawnymi technicznie ciągnikami – informuje nas asp. szt. Remigiusz Rakowski, Specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy
Zazwyczaj uszkodzenia związane są z brakiem oświetlenia, niedziałającymi hamulcami czy po prostu łysymi oponami. Często ignorujemy brak oświetlenia, kierunkowskazów, a to w zdecydowanej mierze wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do tego typu wykroczenia powinniśmy dodać jeszcze kierowanie pojazdem rolniczym niedopuszczonym do ruchu, co jest często konsekwencją złego stanu technicznego np. ciągników lub przyczep.
2. Blokowanie drogi
Wyjeżdżając w trasę, często obserwujemy sznur pojazdów ciągnący się za pojazdem rolniczym, którego nie sposób wyprzedzić. Niestety, niewielu rolników wie, że powolna jazda ciągnikiem czy kombajnem, w sposób uniemożliwiający co pewien czas rozładowanie długiej kolejki samochodów, jest wykroczeniem. Dlatego policjanci apelują, by co pewien czas zjechać ciągnikiem rolniczym jak najbardziej na prawo w celu ułatwiania wyprzedzania innym kierującym.
3. Kłopotliwy heder
Prawo zdecydowanie zabrania jazdy kombajnem z doczepionym hederem po drogach publicznych, jednak rosnące kary nie odstraszają rolników od popełnienia tego wykroczenia. Niestety przepisy, pomimo różnych prób wpłynięcia na ich zmianę w tym zakresie, pozostają niezmienne.
4. Brak oświetlenia
Ten punkt wbrew pozorom wcale nie jest powieleniem wykroczeń związanych z niesprawnym technicznie pojazdem. Policjanci, z którymi rozmawialiśmy, zwrócili nam uwagę, że bardzo często rolnicy zakrywają działające światła oraz urządzenia sygnalizacyjne np. przez doczepione maszyny rolnicze. Zwróćmy na to uwagę, ponieważ pomimo prawidłowo działających świateł nie będziemy widoczni na drodze.
5. Niewłaściwe przewożenie osób
Policjanci zwracają również uwagę na niezgodny z przepisami przewóz ludzi w przyczepach i kabinach pojazdów. W trakcie nagłego hamowania czy kolizji drogowej osoby, które siedzą w ciągniku, kombajnie czy w przyczepach, nie są w ogóle chronione przed skutkami takiego zdarzenia. Taki transport dodatkowych ludzi może zakończyć się tragicznie.
6. Brak oznakowania wystających elementów
Brak lub nieprawidłowe oznakowanie wystających elementów poza obrys pojazdów rolniczych to kolejne, częste wykroczenie drogowe wśród rolników. Umieszczenie zewnątrz lub nawet wewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu to nagminnie lekceważone zagrożenie.
7. Przeładowane przyczepy oraz nieprawidłowe zabezpieczenie ładunków
Przekroczenie dopuszczalnej ładowności podczas przewożenia np. ziemniaków czy buraków to nie tylko domena pojazdów ciężarowych, ale również i rolników transportujących swoje produkty. W tym miejscu policjanci zwracają również uwagę na fakt, że przewożone ładunki często nie są odpowiednio zabezpieczone i stwarzają zagrożenia dla innych użytkowników dróg.
8. Zabłocenie drogi
Podczas prac polowych i powrotu na swoją posesję należy uważać na ewentualne zabrudzenie drogi. Po skończonej pracy na polu trzeba usunąć zanieczyszczenia z kół oraz maszyny, z których błoto może spaść na drogę.
Złogi błota i innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych – zwraca nam uwagę mł. asp. Marcin Dębowski z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.
9. Kierowanie bez uprawnień
Uważajmy również na to, kogo prosimy o pomoc w kierowaniu pojazdem rolniczym. Częstym przewinieniem wśród kierujących ciągnikiem jest prowadzenie bez posiadanych uprawnień. Wówczas kłopoty wynikające z takiego wykroczenia mogą znacząco pokrzyżować plany na zaplanowane prace polowe.
10. Kierowanie pod wpływem alkoholu
Nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego zawsze są zagrożeniem dla siebie i otoczenia, w którym się znajdują. Oto kilka przykładów
W Gołdapi kierujący ciągnikiem 32-latek miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Takich zdarzeń jest zdecydowanie więcej, a rezultat nie zawsze pozostaje bez wpływu na osoby trzecie, innych użytkowników dróg.
Przykłady można mnożyć - na terenie gminy Biała Piska policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy. Badanie rolnika alkomatem wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Rolnik odpowie za kierowanie ciągnikiem rolniczym bez uprawnień oraz za prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu. Są to wykroczenia zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Do tego dochodzi jeszcze prowadzenie ciągnika w stanie nietrzeźwości, co jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat.
Ostatnim przykładem, jaki przytoczymy, to sprawa 69-latka, który przeparkowywał swój ciągnik rolniczy. Podczas wykonywania tego manewru nie zauważył znajdującego się blisko mężczyzny, którego najechał. Rolnik kierujący pojazdem miał w swoim organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Nietrzeźwego kierującego policjanci zatrzymali i osadzili w policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu mężczyzna usłyszy zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- mandat
- ciągnik
- wykroczenie drogowe