W tych regionach można już nawozić pola. Gdzie można zastosować azot? MAPA
Od 2023 roku obowiązuje program azotanowy, który daje możliwość elastycznego stosowania nawozów zawierających w składzie azot w miesiącu lutym. Aby nawozy mogły być zastosowane w lutym, muszą być spełnione pewne przesłanki związane z odpowiednimi warunkami pogodowe. Jakie? Przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza musi przekroczyć 3°C. To dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych.
W przypadku nawożenia pozostałych upraw, średnia domowa temperatura powietrza, przez 5 dni następujących po sobie, powinna przekroczyć 5°C.
Co istotne, niezależnie od panujących warunków pogodowych, trzeba pamiętać o tym, że zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zalanych wodą, nasyconych wodą, pokrytych śniegiem, zamarzniętych.
Kukurydza - jaki nawóz azotowy zastosować i kiedy? [KOMENTARZE EKSPERTÓW]
Nawożenie azotem: temperatura musi wzrosnąć na pow. 95% powiatu
Przejściem przez próg danej temperatury, jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, jest termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu.
Mapy obrazujące przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C czy 5°C są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 r. Są one, jak informuje IMGW, przechowywane przez okres kolejnych 4 lat.
Janusz Wojciechowski: za cła na rosyjskie nawozy zapłacą polscy rolnicy
Mapa z powiatami, gdzie można nawozić pola azotem
Zgodnie z zapowiedziami, pierwsza mapa pojawiła się na stronie IMGW dzisiaj, tj. 1 lutego. I jak na niej widać, w sporej części Polski doszło do przekroczenia średniej dobowej temperatury wynoszącej 3°C.
Mapa obrazująca powiaty, w których nastąpiło przekroczenie średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C. Źródło: IMGW-PIB
Taka sytuacja zaistniała w całym woj. lubuskim, na sporym obszarze woj. lubelskiego i wielkopolskiego oraz podkarpackiego. Miejscami temperatura ta została osiągnięta także w woj. zachodniopomorskim, dolnośląskim, kujawsko - pomorskim i pomorskim. Podobna sytuacja ma miejsce w kilku powiatach woj. mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.
To oznacza, że właśnie w tych rejonach rolnicy mogą wjechać z nawozami azotowymi na pola, gdzie są uprawy roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych.
Na wzrost temperatury do 5°C, który umożliwiałby nawożenie pozostałych upraw, musimy jeszcze poczekać.