Jak zintensyfikować nawożenie rzepaku azotem?
W przypadku rzepaku bardzo ważne jest nawożenie siarką. - Tylko zbilansowane nawożenie, a w przypadku rzepaku m. in. nawożenie siarką, pozwoli na wykorzystanie przez roślinę stosowanego azotu. Należy pamiętać, że rzepak jest rośliną siarkolubną, na każdą 1 tonę nasion potrzebuje około 15 kg S - podkreśla specjalistka. Na ten sam aspekt uwagę zwraca Krzysztof Czarnocki - technolog firmy Elvita Sp. z o.o. - Siarka pozwala efektywnie wykorzystać podany azot. Tu warto również podkreślić, że powinna być podana w nawozie, który szybko ją uwolni, a jednocześnie zabezpieczy jej dostępność w okresie największego zapotrzebowania, czyli czasie kwitnienia i budowania łuszczyn. Wówczas rzepak akumuluje prawie 80% z całego zapotrzebowania na siarkę - zaznacza.
Nie bez znaczenia w uprawie rzepaku jest również postas. - Potas jest składnikiem pokarmowym akumulowanym głównie w zielonych częściach roślin, czyli łodygach oraz liściach. Dlatego rzepak, jako roślina budująca dużą masę nadziemną, ma bardzo wysokie zapotrzebowanie na ten składnik. Okres najintensywniejszego pobierania potasu przypada podczas budowania części nadziemnych, czyli wiosną do fazy kwitnienia. Dlatego plantatorzy rzepaku zbierający wysokie plony dzielą nawożenie potasem na dwie dawki: jesienną i wczesnowiosenną - mówi technolog firmy Elvita Sp. z o.o.
Dokarmianie mikroelementami ma znaczenie również w kontekście wykorzystywania azotu przez roślinę. - Mikroelementy, takie jak Mn czy Mo, biorą udział m.in. w procesach okołoazotowych. Dlatego rośliny dobrze zaopatrzone w mikroelementy efektywniej wykorzystują podany im azot - tłumaczy Barbary Amroży, agronomka Yara Poland.
Jak zintensyfikować proces nawożenia azotem? Na to pytanie Tomasz Kopiec, Territory Sales Representative Corteva Agriscience, odpowiada: - Korzystając z biologii! Methylobacterium Symbioticum to bakterie wiążące azot z powietrza. Dzięki nim rośliny mają dostęp do azotu przez cały okres wegetacji bez względu na wilgotność gleby i poziom azotu glebowego. Bakterie te wprowadzają ekwiwalent min. 30 kg N z nawozu mineralnego oraz ograniczają ryzyko „przypalania” azotem w okresach suszy.
Dobrym rozwiązaniem do wczesnowiosennego nawożenia rzepaku jest Elplon Sprint zawierający potas (30%), siarkę (22%) oraz bardzo ważne w nawożeniu rzepaku wapń (15%) i magnez (3%). - Taka kompozycja składników wpłynie korzystnie na efektywne przyswojenie azotu podanego wiosną, zintensyfikuje wzrost roślin oraz poprawi plonowanie - zaznacza Krzysztof Czarnocki. W celu dolistnego uzupełnienia kluczowych składników odżywczych w rzepaku, Yara rekomenduje nawóz zawiesinowy YaraVita BRASSITREL PRO w dawce 2-4 l/ha w okresie od ruszenia wegetacji do fazy zielonego pąka. - Biostymulatory także będą miały wpływ na zdrowotność roślin i jakość plonu końcowego - uważa nasza rozmówczyni z firmy Yara. Zaznacza jednocześnie, że w czasach, kiedy coraz więcej jest usuwanych substancji czynnych, producenci muszą szukać rozwiązań alternatywnych.
Czytaj także:
Rzepak ozimy - w jakiej formie podać azot?
- Tagi:
- biostymulacja
- wiosna
- azot
- rzepak