Anturium nie chce zakwitnąć? Pomogą te trzy domowe odżywki
Anturium pochodzi z lasów tropikalnych. Oprócz tego, że przyciąga wyglądem, jest również stosunkowo wytrzymała, choć aby dobrze rosła, potrzebuje odpowiednich warunków. Naturalnie anturium rośnie na drzewach i to z nich pozyskuje substancje organiczne.
Co ciekawe, piękne kwiaty w różnych kolorach (najczęściej czerwonym, ale też białym, różowy, żółtym czy brązowym), tak naprawdę nie są kwiatem, a liściem – „prawdziwe” kwiaty tej rośliny są bowiem bardzo drobne i znajdują się na kolbie.
Niektórzy eksponują też korzenie rośliny, wybierając transparentne doniczki – wyglądają one równie ozdobnie, co pozostałe części anturium. Ponadto dzięki mnogości odmian, wybór jest naprawdę duży – od kolorów, przez wielkość czy rozłożystość.
Czytaj też: Paprotka wypuści nowe liście i wzmocni korzenie. Przepis na domową odżywkę
Pielęgnacja anturium – w jakich warunkach najlepiej rośnie?
Anturium – ze względu na pochodzenie – lubi, gdy jest wilgotno i ciepło. W warunkach domowych odpowiednią temperaturą będzie zakres od 21 do 23 stopni, natomiast zimą może to być temperatura niższa, nawet 16 stopni. Co jednak istotne, roślina ta nie lubi przeciągów, więc konieczne jest zwracanie uwagi na jej położenie w przypadku wietrzenia pomieszczeń.
Kwiat ten powinien stać w jasnym miejscu, jednak nie bezpośrednio w słońcu – światło powinno być rozproszone. Sprawdzić się może też półcień. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce liście mogą się odbarwić, stracić swój blask oraz wysychać, jednak za mało światła to z kolei mniejsze kwitnienie i wolniejszy wzrost.
Jak już wspomnieliśmy, dla anturium istotna jest odpowiednia wilgotność powietrza. Zimą, gdy pomieszczenia są ogrzewane, a powietrze często suche, należy zadbać, by rośliny były odpowiednio nawilżone – w zachowaniu wilgoci pomoże na przykład podstawka wypełniona kamieniami. Pomocne może być również codzienne delikatne zraszanie rośliny.
Przy podlewaniu należy zadbać, by podłoże było dobrze nasiąknięte, ale nie przelane – jeśli woda zatrzymuje się w podstawce, należy ją wylać. W przeciwnym razie korzenie mogą gnić. Najlepiej podlewać kwiaty deszczówką. Jeśli nie jest to możliwe, należ unikać twardej wody. Ponadto istotne jest również podłoże, które powinno być rozluźnione i porowate, aby roślina otrzymywała dostęp do powietrza.
Czytaj też: Wrzuć kilka kostek do doniczki. Storczyk pięknie zakwitnie
Naturalne nawozy do anturium
Oprócz odpowiednich warunków konieczne jest również odżywianie anturium. Oprócz dostępnych środków chemicznych warto wypróbować także domowe, naturalne nawozy. Przydatne będą:
- drożdże piwne – zawierają witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na wzrost rośliny i wzmocnienie korzeni. Ponadto są też źródłem innych składników poprawiających kondycję anturium, takich jak potas, magnez czy fosfor. Aby przygotować domowy nawóz, należy połączyć łyżkę drożdży piwnych z jednym litrem wody i dobrze wymieszać. Tak powstałą odżywką podlewa się anturium średnio raz na dwa tygodnie;
- witamina C – musującą tabletkę rozpuścić w wodzie, a następnie podlać takim roztworem roślinę – dzięki temu kwitnienie może być bardziej obfite;
- skórka od banana – skórki zawierają cenne dla roślin składniki, takie jak wapń, potas, fosfor czy magnes, a także azot, który wpływa na wzrost rośliny. Skórki należy pokroić na drobne części i zalać wodą, zostawić je na kilka dni, po tym czasie wyciągnąć je z powstałego roztworu i podlewać lub opryskiwać nim rośliny. Niektórzy wkładają również skórki do podłoża roślin i pozwalają się im w nim rozkładać.
Czytaj też: Mech i porosty na drzewach owocowych? Posmaruj tym korę, a same odpadną