Dlaczego tak mocno spadło zużycie nawozów w Unii Europejskiej?
W 2022 roku ilość nawozów mineralnych (azotu i fosforu) użyta w produkcji rolnej na terenie Unii Europejskiej łącznie wyniosła 9,8 mln ton. Oznacza to duży spadek w wysokości ponad 10% w porównaniu z ilością nawozów użytych rok wcześniej, a względem szczytu zanotowanego w roku 2017 to prawie 16% mniej.
Wojna spowodowała gwałtowny wzrost cen nawozów
Zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej spadek zużycia nawozów mineralnych w 2022 roku był częściowo powiązany z gwałtownym wzrostem cen nawozów w następstwie agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Europejscy rolnicy zużywają coraz mniej nawozów
W przypadku nawozów mineralnych bazujących na azocie ich zużycie w unijnej produkcji rolnej zostało zredukowane ok. do 8,9 mln ton w roku 2022, co przekłada się na spadek rok do roku w wysokości ponad 9%.
Zużycie mineralnych nawozów azotowych w rolnictwie było najwyższe w krajach będących największymi producentami rolnymi w UE: we Francji - 2 mln ton i w Niemczech - 1,1 mln ton.
Z kolei zużycie nawozów mineralnych bazujących na fosforze wyniosło w 2022 r. w całej Unii 0,9 mln ton. Oznacza to spadek aż o prawie 18% w porównaniu do ilości użytej w roku 2021. Państwa, w których odnotowano największe zużycie tego rodzaju nawozów w 2022 roku to: Francja, Hiszpania, Włochy i Rumunia. Łącznie te cztery kraje wysiały prawie połowę nawozów mineralnych bazujących na fosforze użytych w 2022 roku w całej UE.
Polska największym w Europie producentem nawozów azotowych
W produkcji nawozów azotowych w Europie pierwsze miejsce zajmuje Polska - 2,1 mln ton, druga jest Holandia - 1,6 mln ton, a trzecie Niemcy - 1,3 mln ton.