Biostymulatory - czyli co na stresy u roślin
We współczesnym rolnictwie obok insektycydów, herbicydów i fungicydów coraz większą rolę odgrywają biostymulatory.
Po co stosować biostymulatory?
Biostymulatory, jak zaznacza Michał Paulus Crop Field Expert, Syngenta Polska pojawiły się w praktyce rolniczej, jako możliwości ograniczania stresu abiotycznego (niezwiązanego z patogenami) w uprawach, do którego zaliczamy m.in. takie zjawiska jak: niskie lub wysokie temperatury, wymoknięcia, zasolenie gleby, stres spowodowany nieselektywnością ŚOR czy suszę.
- Biostymulatory mają na celu utrzymanie kondycji roślin w trudnych warunkach stresu abiotycznego, szybszą regenerację roślin po okresie stresowym, a tym samym szybszy ich powrót do optymalnej wegetacji, czy chociażby umożliwienie lepszego pobrania składników pokarmowych z gleby - tłumaczy ekspert.
Co zaliczamy do biostymulatorów?
Do grup biostymulatorów zaliczamy m.in.: preparaty oparte o ekstrakty roślinne, aminokwasy, związki organiczne, nieorganiczne, ale również rozwiązania mikrobiologiczne.
- Wspólną cechą tych produktów jest umożliwienie roślinom korzystania w sposób optymalny z dostarczonych im zasobów, pomimo wystąpienia stresu abiotycznego, ale również umożliwienie uzyskania przez rośliny dostępu do zasobów, które nie są dostępne dla nich, tak jak azot atmosferyczny (diazotrofy), czy też związane w nierozpuszczalne kompleksy formy fosforu (PSB) - wyjaśnia specjalista z firmy Syngenta Polska. Do grupy biostymulatorów zaliczamy również mikroorganizmy z grup PGPM.
Grupą biopreparatów, która może mieć kluczowe znaczenie już w tegorocznych planach nawożenia, zdaniem Iwony Matyjasik, opiekuna produktów mikrobiologicznych w firmie AGROLOK, są środki zawierające drobnoustroje wiążące azot i przekształcają go do form dostępnych dla roślin.
Kiedy można zauważyć działanie biostymulatorów?
Wizualnie efekt działania biostymulatora, jak zaznacza Michał Paulus, możemy zauważyć, np. przez szybszą regenerację rośliny uprawnej po stresie mrozowym, lepszą kondycję rośliny podczas suszy czy wysokich temperatur, bardziej intensywny wzrost, intensywniejsze kwitnienie lub owocowanie oraz mniejszą ilość widocznych objawów deficytów pokarmowych podczas trudnych warunków pogodowych.
Biostymulatory a środki ochrony roślin
Czy biostymulatory można łączyć ze środkami ochrony roślin?
- Biostymulatory firmy Timac Agro, bo o ich działaniu mogę się wypowiadać, można z powodzeniem łączyć z większością fungicydów i niemal wszystkimi nawozami dolistnymi. Są jednak pewne wyjątki, dlatego warto zawsze wykonać próbę mieszania przed wlaniem biostymulatora do zbiornika z już przygotowaną cieczą roboczą, zawierającą ŚOR - mówi Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska.
Zaznacza jednocześnie, że działanie biostymulujące przekłada się również na dużo sprawniejsze wprowadzenie do rośliny substancji aktywnej oraz mikro- i makroelementów z stosowanego łącznie środka.
Czy biostymulatory są bezpieczne?
Biostymulatorów nie powinniśmy się obawiać.
- To bezpieczne i wszechstronne preparaty, które pozytywnie wpływają na ogólną kondycję roślin. Wspomagają wzrost i chronią je przed stresem, a także zwiększają jakość i wysokość plonów. Ze względu na swój skład są również całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt - wyjaśnia Iwona Matyjasik, opiekun produktów mikrobiologicznych w firmie AGROLOK.
Czytaj także:
Herbicydy do wiosennego stosowania w zbożach [REKOMENDECJE 2023]