Aplikacja INTER-NAW - sporządzamy plan nawozowy
W ekoschemacie "Rolnictwo węglowe" plan nawozowy jest jedną z praktyk, za które można otrzymać dodatkowe punkty. Ministerstwo ronictwa zachęca do korzystania ze specjalnej aplikacji do sporzadzania planu nawozowego.
Bezpłatna aplikacja INTER-NAW
Resort rolnictwa zachęca do sporządzania planu nawozowego przy użyciu bezpłatnej aplikacji INTER-NAW:
- opracowanej do sporządzania planów nawożenia azotem oraz prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem;
- umożliwiającej sporządzenie pełnego planu nawozowego (N, P, K, Ca, Mg) na podstawie badań agrochemicznych gleby.
Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie podkreśla natomiast, że program INTER-NAW dawki nawozów mineralnych oblicza zgodnie z zasadami zrównoważonego nawożenia tj. uwzględniając wymagania pokarmowe roślin uprawnych oraz dostępność składników pokarmowych z innych źródeł (nawozy naturalne, organiczne, produkty uboczne i in.).
- Plan nawożenia azotem lub maksymalne dawki azotu są obliczanie zgodnie z założeniami "programu azotanowego" - zaznacza na swojej stronie KSC-R.
Jak dalej podrkeśla ministerstwo rolnictwa, aplikacja INTER-NAW:
- jest dostosowana do wielu wymogów, w tym tych wynikających z programu azotanowego (np. wprowadzono zmiany w zakresie współczynników przeliczeniowych DJP, wprowadzono nowe wartości i nowe grupy zwierząt do uwzględnienia przy wyliczaniu średnich rocznych wielkości produkcji nawozów naturalnych i koncentracji azotu zawartego w tych nawozach, wprowadzono nowe wartości dla użytków zielonych odnoszące się do zasobów azotu mineralnego w glebie);
- umożliwia np. przesyłanie danych wejściowych z różnych komputerów.
Skąd pobrać aplikację INTER-NAW
Ministerstwo rolnictwa informuje, że INTER-NAW wraz z instrukcją korzystania z aplikacji jest dostępny nieodpłatnie na stronie www.schr.gov.pl - z możliwością wykorzystanie za pośrednictwem strony internetowej lub po zainstalowaniu na dowolnym komputerze osobistym.
Pobieranie danych:
Jednocześnie resort rolnictwa podpowiada, skąd pobrać dane o zwierzętach na potrzeby wyliczenia maksymalnych dawek azotu i sporządzenia planu nawożenia azotem oraz bieżącego monitorowania poziomu DJP w gospodarstwie:
- aplikacja IRZplus udostępniona przez ARiMR https://irz.arimr.gov.pl/ ;
- instrukcja generowania danych, bezpośrednio z systemu IRZ została udostępniona na stronie CDR (https://www.cdr.gov.pl/transfer-wiedzy/narzedzia?download=78:instrukcja-generowania-informacji-o-zwierzetach).
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.