Najważniejsze płatności i wsparcia 2023 - zestawienie
Postanowiliśmy zebrać w jednym artykule kilkanaście rodzajów wsparć, z którymi rolnik powinien zapoznać się. Nie mogliśmy pominąć omówienia ważnych warunkowości.
Płatności bezpośrednie w 2023 roku
Płatności bezpośrednie zostały wprowadzone w 1992 r. w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej przeprowadzonej przez MacSharyego. Ich głównym celem była rekompensata utraty części dochodów wynikających z obniżenia cen gwarantowanych podstawowych produktów rolnych.
-
podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważoności (płatność podstawowa) - stawka płatności podstawowej w Polsce ma wynieść około 116 euro na każdy hektar. Według szacunków wysokość stawki podstawowej dopłat bezpośrednich w Polsce będzie rosła każdego kolejnego roku.
-
uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów do celów zrównoważoności (płatność redystrybucyjna) - płatność tą może otrzymać oczywiście rolnik aktywny zawodowo a szacowana stawka tego wsparcia uzupełniającego wynosi ok. 40 euro/ha. Płatność redystrybucyjna jest przyznawana rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym dla tego rolnika do płatności podstawowej jest nie większa niż 300 ha i przysługuje do powierzchni gruntów nie większej niż 30 ha w gospodarstwie.
Po więcej szczegółów kliknij proszę tutaj.
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Ekoschematy to nowy rodzaj płatności bezpośrednich dla rolników podejmujących dobrowolnie określone działania, mające na celu ochronę środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Nie są one obowiązkowe, a ich zadaniem jest premiowanie realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu oraz dobrostanu zwierząt. Niestety, brak ich realizacji będzie wiązał się ze znaczącym spadkiem poziomu otrzymywanych dopłat.
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) wprowadzono łącznie 6 ekoschematów:
- Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi - kliknij po więcej szczegółów.
- Ekoschemat: Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi - kliknij po więcej szczegółów.
- Ekoschemat: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin - kilknij po więcej szczegółów.
- Ekoschemat: Biologiczna ochrona upraw - kliknij po więcej szczegółów - kliknij po więcej szczegółów.
- Ekoschemat: Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych - kliknij tutaj po więcej szczegółów.
- Ekoschemat: Dobrostan zwierząt - kliknij po więcej szczegółów.
Jak i gdzie złożyć wniosek oraz czy wymagany jest plan wieloletni - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Wsparcie dochodów związanych z produkcją rolną
Wsparcie dochodów związanych z produkcją rolną to taka forma wsparcia dochodu rolników, której celem jest zabezpieczenie i zwiększenie rentowności rolnictwa.
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzono tzw. płatności związane z produkcją, które mają na celu przeciwdziałanie spadkowi opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach. Prezentujemy wszystkie 13 rodzajów wsparć.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do krów - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do młodego bydła - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do owiec - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do kóz - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do truskawek - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do ziemniaków skrobiowych - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do roślin pastewnych - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do roślin strączkowych na nasiona - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do buraków cukrowych - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do chmielu - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do lnu - po więcej informacji kilknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do konopi włóknistych - po więcej informacji kliknij tutaj.
- Wsparcie dochodów związane z produkcją - do pomidorów.
Wsparcie dochodów związane z produkcją jest jednym z elementów systemu płatności bezpośrednich (I filar WPR). Jest to kontynuacja dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, stosowanego w latach 2015-2022. MRiRW prowadzi prace nad odpowiednimi regulacjami prawnymi. Artykuł wyprzedzająco informuje o takich możliwościach, by rolnicy - jeśli będą zainteresowani - mogli przygotować się do uzyskania takiego wsparcia. W cyklu artykułów "Wsparcie dochodów związane z produkcją" zostaną opisane wszystkie możliwe rodzaje wsparcia, przygotowane przez resort rolnictwa.
Płatności ONW w 2023 r.
Ich realizacja polega na wypłacaniu wsparcia rolnikom aktywnym zawodowo, którzy gospodarują na obszarach, na których występują naturalne lub inne szczególne ograniczenia w działalności rolniczej (tzw. obszarach ONW) i doświadczają z tego powodu trudności w prowadzeniu upraw - po więcej szczegółów kliknij proszę tutaj.
Jakie zmiany w pakietach rolno-środowiskowo-klimatycznych w 2023 r.?
W związku z nową perspektywą unijną, od tego roku pojawią się zmiany w zakresie działań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Oczywiście z uwagi na wieloletnie zobowiązania, wynikające z realizacji działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, będą one kontynuowane przez niektórych rolników także w najbliższych latach - po więcej szczegółów kliknij proszę tutaj.
Kim jest młody rolnik? Ile wynosi premia dla młodych rolników?
W artykule wyjaśniamy kim jest młody rolnik, dlaczego istotna jest zona młodego rolnika i jaką interwencję przewiduje dla tej grupy rolniczej Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
A co w przypdku, jeśli rolnik otrzyma finansowanie z projektu 'Młody Rolnik" - czy będzie musiał zrezygnować z dodatkowej pracy na etacie, czy rolnik prowadzący działalność gospodarczą może przejąć gospodarstwo i wziąć premie na młodego rolnika? Czy musi on definitywnie zrezygnować z aktualnej działalności gospodarczej? Czy rolnik, który wcześniej otrzymał od rodziców gospodarstwo rolne może skorzystać z premii dla młodego rolnika? - na te i inne pytania odpowiadamy tuaj, kliknij proszę.
Co to są zasady warunkowości?
W ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej, od stycznia 2023 r. weszły również nowe zasady warunkowości. Niestety ich niespełnienie będzie skutkowało karami - te mogą być dotkliwe, bo będą polegały na potrąceniach z dopłat bezpośrednich - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę po więcej szczegółów.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Ile tak naprawdę wyniosą stawki dopłat bezpośrednich? - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.