Najlepsze maszyny, produkty i usługi w rolnictwie [WIDEO]
Technika
Aktualizacja:
Nowoczesny sprzęt, cyfrowe platformy oraz wszelkie nowatorskie rozwiązania dla rolnictwa - z tym m.in. można było zapoznać się podczas targów Polagra Premiery, które odbyły się w styczniu w Poznaniu. Swoistym „crème de la crème” było wręczenie nagród dla najbardziej innowacyjnych maszyn, urządzeń i usług. Kto zdobył Złoty Medal MTP? Kto z kolei otrzymał nagrodę Grand Prix czy laur konsumentów?
Spis treści:
Targi Polagra Premiery od lat przyciągają do Poznania tysiące uczestników. Dla zwiedzających to niesamowita okazja, by poznać wszelkie nowinki z branży rolniczej.
W tym roku również na własne oczy zobaczyć można było najnowsze maszyny i rozwiązania technologiczne, ale także porozmawiać z różnego rodzaju specjalistami oraz naukowcami - równolegle trwał bowiem dwudniowy Polski Kongres Rolniczy.
Złoty Medal MTP. Wyjątkowe maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa
Przypomnijmy: podczas każdej edycji targów Polagra Premiery wyróżniane są wszelkie innowacyjne produkty i nowoczesne rozwiązania, które wskazują kierunek rozwoju całej branży rolniczej.
Wręczane są prestiżowe nagrody: Złoty Medal Grupy MTP, który dla konsumenta jest wyznacznikiem wysokiej, potwierdzonej jakości.
W tym roku wyróżniono w sumie 27 produktów w dwóch kategoriach, a najlepsze rozwiązania z zakresu innowacyjności oraz działania na rzecz ekologii zostały dodatkowo nagrodzone tytułem Grand Prix oraz Eco Prize.
O kategorii roślin uprawnych pisaliśmy szerzej tutaj:
Złoty Medal MTP. Wyjątkowe maszyny, urządzenia i usługi dla rolnictwa
W kategorii „Maszyny urządzenia i usługi dla rolnictwa” wyłoniono z kolei aż 14 laureatów Złotych Medali Grupy MTP. Trzech z nich otrzymało ponadto dodatkowe laury.
„Bestia w polu” - ciągnik VALTRA Q265 z Grand Prix Grupy MTP
Nagrodę Grand Prix Grupy MTP, w konkursie Złoty Medal na Targach Polagra Premiery 2024, otrzymał ciągnik rolniczy VALTRA Q265 firmy VALTRA Inc., zgłoszony przez AGRAVIS TECHNIK POLSKA Sp. z o.o. Maszyna - nazywana potocznie „bestią w polu” - produkowana jest w Finlandii. Moc ciągników w serii Q to przedział od 235 do 305 KM, warto podkreślić, że traktor jest wyposażony we wszystkie możliwe funkcje rolnictwa precyzyjnego, nawigacja pozwala jeździć z dokładnością do 2 cm, pojazd ma także funkcję autozawracania itd.
- Ciągnik wyróżnia głównie mocny i niezawodny silnik EcoPower o pojemności 7,4 litra oraz przekładnia bezstopniowa, co daje nam w połączeniu bardzo dobrą i oszczędną maszynę - mówi „Wieściom Rolniczym” Michał Maślanka, z firmy VALTRA. Warto też wspomnieć o Studio Unlimited, które wykonuje specjalne modyfikacje ciągników Valtry - na życzenie klientów. - Pozwala to dostosować ciągnik do indywidualnych potrzeb - chociażby, jeśli chodzi o kolor felg - dodaje Michał Maślanka.
Kompaktowa, ale z dużymi możliwościami. Ładowarka przegubowa Manitou wyborem konsumentów
Kolejnym „najlepszym z najlepszych” był produkt oferowany przez firmę AGROMIX. Ładowarka przegubowa - Manitou MLA 3-25 H - oprócz statuetki Złotego Medalu zdobyła bowiem dodatkowe wyróżnienie w plebiscycie konsumenckim, otrzymując Złoty Medal Wybór Konsumentów. Ładowarka ze względu na swoje rozmiary jest bardzo zwrotna i sprawdza się także w ciasnych pomieszczeniach.
- Maszyna ma ogromne możliwości, posiada także różne rozwiązania odnośnie m.in. mocowania, zabudowy kabiny, ogrzewania, klimatyzacji, całego osprzętu. Najwęższe rozwiązania, jeśli chodzi o ładowarki, to metr i pięć centymetrów, więc kojce i wąskie wjazdy nie są nam obce. Jeśli ktoś nie jest ograniczony powierzchnią, można zdecydować się na szersze koła. Udźwig roboczy to z kolei 1,2 tony - mówi „Wieściom Rolniczym” Marek Gozdur z firmy AGROMIX Sp. z o.o.
ZOBACZ WIDEO:
Ekologiczna cyfryzacja. Produkt FieldClimate z wyróżnieniem Eco Prize Grupy MTP
Nowoczesne rolnictwo to jednak nie tylko maszyny, ale także usługi. Produkt FieldClimate - czyli cyfrowe rozwiązania IoT dla rolnictwa firmy Pessl Instruments GmbH, zgłoszone przez Metos Polska Sp. z o.o., poza Złotym Medalem MTP otrzymał również wyróżnienie Eco Prize Grupy MTP - za najbardziej ekologiczny produkt spośród nagrodzonych.
FieldClimate gromadzi, oblicza, analizuje i przedstawia graficznie różne dane.
- Platforma zbiera wszystkie dane niezbędne do prowadzenia produkcji polowej, na podstawie których może dostarczyć różne dodatkowe usługi jak np. modelowanie chorób, precyzyjną prognozę pogody czy prognozę plonów. To cały szereg parametrów wspierających różne prace polowe - wyjaśnia w rozmowie z „Wieściami Rolniczymi” Marek Wilanowski z firmy METOS Polska.
ZOBACZ WIDEO:
Nowoczesne maszyny
Warto zaznaczyć, że tak naprawdę wszyscy złoci medaliści MTP mogą pochwalić się rozwiązaniami w klasie „premium”.
Tak jest choćby w przypadku wozu asenizacyjnego BIRTUGAN.
- Nie oszczędzaliśmy na materiałach, cały zbiornik wykonany jest z włókna szklanego, pod nasz design, de facto wszystkie komponenty w wozie są z półki „premium”, na wyposażeniu jest m.in. sterownik Topcon z dedykowanym wyświetlaczem - opowiada nam Robert Szepietowski, właściciel EUROMILK.
Na targach nie mogło oczywiście zabraknąć także koloru zielonego, czyli firmy John Deere, która również zdobyła Złoty Medal - za samojezdny opryskiwacz.
- Opryskiwacz jest bardzo dobrze wyposażony, jest dostępny w dwóch modelach - M332 o zbiorniku 3,2 tys. litrów oraz M340 o pojemności 4 tys. litrów. W mniejszym modelu mamy silnik 4,5 litra o mocy 175 KM, w większym z kolei 6,8 litra o mocy 225 KM. Czas napełniania wynosi 7 minut, opryskiwacz wyposażony jest w pełną gamę rolnictwa precyzyjnego - mówi „Wieściom Rolniczym” Wojciech Witek, doradca ds. maszyn John Deere.
Obieraczka, zbiornik, kosiarka, siewnik…
Wśród maszyn wyróżniono również specjalną obieraczkę do cebuli, która w ciągu godziny pozwala na przerób ok. 300-400 kg tego warzywa.
- Cebula obierana jest do stanu białego, wydajność waha się od 25 do 70 sztuk na minutę - opowiada nam Janusz Zalewski z POM Kalisz.
Laureatem Złotego Medalu MTP został także zbiornik SWIMER AGRO TANK 22000.
- Zbiornik cieszy się sporym uznaniem klientów, jest przede wszystkim niski, ma stabilne podłoże, przez co nie trzeba go w żaden sposób kotwić - zdradza nam Sławomir Czajkowski, dyrektor ds. kluczowych klientów z firmy Swimer.
Imponujący zestaw do koszenia zaprezentowała z kolei firma Samasz.
- Złoty medalista ma szerokość 9,1 metra, ale mamy także większe zestawy. Dzięki temu oferujemy wysoką wydajność, jeśli warunki są optymalne, możemy spokojnie pokosić ok. 10-11 hektarów na godzinę - informuje Piotr Cebeliński, dyrektor sprzedaży krajowej SAMASZ.
Wśród nagrodzonych znalazł się również siewnik do poplonów firmy AGRIWIR.
- Mamy kilka rodzajów pojemności w zależności od potrzeb rolnika, ponadto rozbudowany sterownik, który pozwala pracować w trzech trybach - opowiada „Wieściom Rolniczym” Dominik Brząkała z firmy AGRIWIR.
Nowoczesne rozwiązania
Poza imponującymi maszynami nie zabrakło także innych ważnych i innowacyjnych rozwiązań, z których mogą korzystać na co dzień rolnicy. Firma Bioret Agri zaprezentowała podłogę na korytarze w rolce o wdzięcznej nazwie Magellan.
- To podłoga, która pozwala zwiększyć komfort zwierząt. W praktyce to przede wszystkim mniejsza poślizgowość, ponadto nasze hasło przewodnie to: „suche racice, zdrowe racice”. Podłoga charakteryzuje się trwałością, dajemy na nią 15 lat gwarancji, możemy ją zainstalować na każdą posadzkę - mówi w rozmowie z nami Łukasz Piasecki z Bioret Agri.
Warto podkreślić, że o innowacyjności i skuteczności nie zawsze świadczy rozmiar - czego przykładem jest nagrodzony niewielki, ale nowatorski ceramiczny szczelinowy rozpylacz eżektorowy firmy ALBUZ.
- Dysza charakteryzuje się strumieniem złożonym z bardzo dużych kropel, dzięki czemu znoszenie jest zredukowane do 90 proc. Strumień zostaje więc tam, gdzie powinien być, nie tworzy się żadna mgiełka - zapewnia nas Krzysztof Bott z firmy ALBUZ .
Laureaci Złotych Medali MTP to także liderzy w usługach cyfrowych. Tak jest m.in. z modułem radarowym serwisu Fertisat, który dostarcza mapy aplikacyjne - niezależnie od warunków pogodowych.
- To innowacyjna usługa oparta o różny typ danych, o zdjęcia satelitarne, ale też próby glebowe. Rolnik jest w stanie kontrolować uprawy poprzez monitoring satelitarny czy dostawać dokładne rekomendacje odnośnie nawozów - mówi nam Mateusz Stankiewicz z firmy Wasat.
Nawozy
W kategorii „Maszyn, urządzeń i usług” wyróżniono także dwa produkty związane z dbałością o glebę. Jeden ze Złotych Medali trafił do firmy ROLPOL Ołdakowscy za produkt „Lider S wapniowo-siarkowy 43-17”, który, zgodnie z opisem producenta, cechuje się trzykrotnie wyższą aktywnością w porównaniu do zwykłego dolomitu, a dzięki twardej i stabilnej granuli ułatwia wysiew, przy czym jest w 100% rozpuszczalny w wodzie i działa od razu po zastosowaniu.
Kolejny z nagrodzonych produktów to z kolei Activ Calc S-10.
- Jest to produkt wyjątkowy na rynku, zbudowany na bazie kredy piszącej, która bardzo skutecznie odkwasza glebę, dostarcza siarki odżywczej, potrzebnej roślinom do procesów życiowych - mówi „Wieściom Rolniczym” Roman Sałdan, dyrektor handlowy PROMYK.
CZYTAJ TAKŻE: Nowy siewnik SN301 koncepcja 2025. Po raz pierwszy na żywo na Polagra Premiery!