Nadzieja na dalszą owocną współpracę z partnerami z Ukrainy
W spotkaniu ministrowi Telusowie towarzyszyli m.in. sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.
Korytarze solidarnościowe nie działały prawidłowo
Minister rolnictwa Robert Telus wyjaśnił stronie ukraińskiej dlaczego polska strona w ostatnim czasie wprowadziła ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Szef resortu "wyjaśnił, że korytarze solidarnościowe, służące do przewozu ukraińskich towarów tranzytem, nie działały dotąd prawidłowo, w rezultacie część towarów z Ukrainy pozostawała na polskim rynku".
- Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że tranzyt ukraińskich towarów rolnych musi być kontrolowany i ściśle monitorowany, tak aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i ochronę konsumentów - podaje ministerstwo w komunikacie.
Ministrer Solski rozumie działania polskiej strony
Ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski "wyraził zrozumienie dla działań strony polskiej". Polityk poruszył także kwestię organizacji tranzytu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy, które w związku z zakazem wprowadzonym przez Komisję Europejską czasowo nie mogą być importowane do naszego kraju.
- Strona polska przekazała wszelkie potrzebne wyjaśnienia. Wyraziła także nadzieję na dalszą owocną współpracę z partnerami z Ukrainy - podkreśla resort rolnictwa.
Ukraina jest ważnym partnerem
W podsumowaniu komunikatu prasowego, ministerstwo pokreśla, że Ukraina jest dla Polski ważnym partnerem w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowano wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln do 945,3 mln euro). Eksportowane były głównie sery, twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt i kawę.