Na jakiej podstawie ARiMR zmienia klasyfikację gruntów? Rolnicy są oburzeni
W sprawie, która mocno poruszyła rolników - interweniowała niedawno Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej KRiR zwróciła się do ministra o wyjaśnienie zmiany klasyfikacji gruntu ornego na trwały użytek zielony.
Automatyczna zmiana klasyfikacji gruntów ornych na TUZ we wnioskach elektronicznych
- Kiedy rolnicy wypełniają w aplikacji eWniosekPlus wniosek o płatności bezpośrednie otrzymują komunikat, ze jeśli przez 5 lat deklarowali nieprzerwanie na danej działce trwały użytek zielony lub uprawę kwalifikującą się do TUZ, tzw. TUZ potencjalny to kolejne deklaracja TUZ spowoduje zmianę kwalifikacji gruntu na trwały użytek zielony - opisuje KRiR.
KRiR podkreśla, że wspomniana sprawa bulwersuje rolników.
- Automatyczna zmiana kwalifikacji gruntów jest postrzegana przez rolników jako ingerencja w prawo własności i bezprawne działanie pomniejszające ilość gruntów ornych w gospodarstwie i w kraju - czytamy w piśmie KRiR do ministerstwa.
Na koniec przedstawiciele samorządu rolniczego wprost proszą o wyjaśnienie sytuacji i odpowiedź na pytanie "na jakiej podstawie prawnej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zmienia klasyfikację gruntów".
Automatyczna zmiana klasyfikacji gruntów ornych na TUZ. Co odpowiada ministerstwo?
Co na to ministerstwo?
Jak informuje wiceminister Stefan Krajewski, zgodnie z unijnym rozporządzeniem państwa członkowskie muszą w swoich planach strategicznych WPR określić definicję trwałych użytków zielonych.
- Z uwzględnieniem ust. 3 lit. c tego rozporządzenia, gdzie wskazano, że „trwałe użytki zielone i pastwiska trwałe”, oznaczają grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem przez okres pięciu lat lub dłużej - wyjaśnia Stefan Krajewski.
Jak ARiMR tworzy i aktualizuje deklaracje rolników? Ministerstwo odpowiada
Jak dodaje, warstwę trwałych użytków zielonych (TUZ) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tworzy i aktualizuje w oparciu o deklarację
rolnika.
- Jeżeli na działce przez pięć kolejnych lat deklarowane będą uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), w szóstym roku działka ta będzie klasyfikowana jako TUZ, o ile zadeklarowana w szóstym roku uprawa będzie również np. trawą na gruntach ornych. Jedynie wysianie innych niż wymienione powyżej upraw przerywa klasyfikację danej działki jako TUZ - podkreśla wiceministr rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Kredyty preferencyjne 2024. Zwiększono pulę pieniędzy dla rolników