Minister na obradach w Luksemburgu
Polska delegacja zabiegała podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu o to, aby kwestie nieuczciwych praktyk handlowych zostały uregulowane na poziomie unijnym.
W zakresie spraw dotyczących rolnictwa, najważniejszym punktem obrad była prezentacja przez Komisję Europejską projektu dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności.
Jak podkreśna strona MRiRW, Krzysztof Jurgiel poinformował, że Polska przyjęła w 2017 roku ustawę o zakazie stosowania nieuczciwych praktyk w sektorze rolno-spożywczym.
- Ochrona producentów rolnych oraz małych i średnich przedsiębiorców przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez silniejszych nabywców jest konieczna. Mniejsze podmioty gospodarcze zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, w tym rolnicy, ponoszą negatywne konsekwencje nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez silniejszych partnerów – mówił polski minister.
W ocenie Krzysztofa Jurgiela przedstawiona w projekcie dyrektywy lista nieuczciwych praktyk mogłaby być dłuższa. Obejmuje ona: opóźnione płatności za produkty szybko psujące się, anulowanie zamówień w ostatniej chwili, jednostronne zmiany warunków umowy lub zmiany tychże warunków z mocą wsteczną oraz żądania, aby dostawcy płacili za zmarnowane produkty żywnościowe.
W kolejnym punkcie obrad ministrowie rolnictwa omawiali postępy poczynione w zakresie marnotrawienia żywności i strat żywności. Ponadto, minister Jurgiel zaapelował do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe dla państw członkowskich zwalczających ASF.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. MRiRW wyjaśnia
- Tagi:
- Krzysztof Jurgiel
- AGRIFISH
- MRiRW