Masz w ogrodzie jabłonie i grusze? Nie zapomnij o jesiennym oprysku mocznikiem
Oprysk drzew owocowych mocznikiem ma jedno, kluczowe zadanie – zwalczanie grzyba odpowiedzialnego za powstanie parcha jabłoni (choroba dotyka także grusze). Parcha drzew owocowych wywołuje grzyb z gatunku Venturia inaequalis. Głównym źródłem choroby są zarodniki grzyba bytujące na liściach opadłych podczas poprzedniego okresu wegetacyjnego. Grzyb rozprzestrzenia się dość szybko, głównie pod wpływem wilgoci i rosnącej temperatury, a jego najbardziej intensywny rozwój następuje wiosną. Parcha jabłoni bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznych, brązowo-brunatnych plamach na liściach i owocach zarażonej rośliny. Jabłka zarażone parchem posiadają wyraźne, brązowe plamy i charakterystyczną skórkę, która ulega tzw. korkowaceniu. Choroba może wpłynąć na znaczne straty w plonach owoców, szczególnie w okresie przechowalniczym.
CZYTAJ TAKŻE: Zmieszaj w proporcji 1:4 i podlej paprotkę. Liście przestaną brązowieć i usychać
Jak zapobiegać parchowi drzew owocowych?
Parch jabłoni jest jedną z najbardziej powszechnych chorób drzew owocowych. Całkowite uniknięcie kontaktu drzewek z grzybem jest praktycznie niemożliwe. Tym większą rolę odgrywają zabiegi profilaktyczne, wykonywane wczesną wiosną i późną jesienią. Kluczowym zabiegiem, który może znacząco osłabić działanie grzyba, jest jesienny oprysk mocznikiem, czyli uniwersalnym nawozem z wysoką zawartością azotu. Jesienny oprysk przyspiesza rozkład i opadanie liści jednocześnie uniemożliwiając namnażanie zarodników grzyba. Profilaktyka wykonana we właściwym czasie sprawi, że grzyb nie przezimuje na liściach. Dodatkową ochronę zapewni kolejny oprysk wykonany wczesną wiosną.
Kiedy należy wykonać oprysk mocznikiem?
Prawidłowy czas wykonania oprysku (głównie jesiennego) może przesądzić o stanie drzew owocowych w kolejnym sezonie. Oprysk jesienny nie może być wykonany ani zbyt wcześnie, ani zbyt późno. Jeżeli zabieg zostanie wykonany zbyt wcześnie, dostarczona dawka azotu pobudzi rośliny do dalszej wegetacji. Z kolei zabieg wykonany zbyt późno (gdy większość liści już opadnie) będzie po prostu nieskuteczny. Pryskanie drzew mocznikiem należy wykonać na przełomie października i listopada, w czasie, w którym liście drzew zaczynają już zmieniać barwę i opadać. Co istotne, większość liści powinna wciąż znajdować się na gałęziach (od tej kwestii zależy skuteczność całego zabiegu).
Szacuje się, że oprysk mocznikiem wykonany prawidłowo i we właściwym czasie może ograniczyć rozwój grzyba nawet do 90 proc. Oprysk wiosenny wykonuje się na przełomie lutego i marca, bezpośrednio przed startem sezonu wegetacji.
CZYTAJ TAKŻE: Masz drzewka owocowe w ogrodzie? Tak zabezpieczysz je na zimę
Jak przygotować oprysk z mocznika?
Mocznik jest jednym z najłatwiej dostępnych i najbardziej uniwersalnych nawozów (ma formę charakterystycznych, białych granulek). W przypadku oprysku jesiennego stosuje się 5 proc. roztworu mocznika, czyli 50 gramów nawozu rozpuszczonego w 1 litrze wody (lub 500 gramów dla pojemnika 10-litrowego). Nawóz należy dobrze rozpuścić w wodzie, a następnie umieścić w opryskiwaczu. Gotowym preparatem pokrywamy dokładnie całą powierzchnię liści na drzewie, a także liście już opadłe. W trakcie zabiegu warto pamiętać o ochronie twarzy i dłoni przed kontaktem z preparatem. Zabieg wiosenny uważa się za dużo mniej skuteczny, niemniej jest to również obowiązkowy element profilaktyki, który zapewni drzewom dodatkową ochronę.
- Tagi:
- jabłoń
- mocznik
- oprysk mocznikiem
- grusza
- azot