Marsz to dopiero ostrzeżenie. W marcu będzie duży strajk rolników w Warszawie
Już jutro (27 lutego) w Warszawie odbędzie się wielki marsz, w którym uczestniczyć będą nie tylko strajkujący rolnicy, ale także przedstawiciele różnych innych środowisk: myśliwych, którzy włączyli się już wcześniej mocno w protesty, ale także górników, którzy także planują swoją obecność w stolicy.
Strajk rolników w Warszawie 27 lutego 2024. Jak będzie przebiegał?
Przypomnijmy: wszystko ma rozpocząć się od godz. 11.00 - przy Pałacu Kultury i Nauki. Stamtąd ruszy wspomniany marsz: start przy pl. Defilad, później przejście ulicami: Emilii Plater, Al. Jerozolimskie, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Wiejska, przed gmach Sejmu RP, następnie Piękna, Al. Ujazdowskie przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3.
CZYTAJ WIĘCEJ: Strajk rolników w Warszawie 27 lutego [TRASA MARSZU, WIDEO, ZDJĘCIA]
ZOBACZ WIDEO:
Protest rolników. Marsz gwiaździsty rolników w Warszawie to dopiero strajk ostrzegawczy
Warto zaznaczyć, że już wcześniej środowiska rolnicze zaznaczyły, że wspomniany marsz gwiaździsty, który zaplanowano na wtorek - będzie dopiero sygnałem ostrzegawczym dla rządu.
Jak zapowiadają rolnicy - jeśli ich postulaty nie zostaną zrealizowane - w Warszawie w marcu odbędzie się strajk generalny.
Strajk generalny w Warszawie. Kiedy się odbędzie? Padła data w marcu
Według zapowiedzi - przekazywanych sobie przez media społecznościowe przez samych rolników, ale także według już oficjalnych komunikatów środowisk rolniczych - strajk generalny w Warszawie zaplanowano w dniach 6-7 marca.
Wówczas - w tygodniu, gdy trwać będą obrady Sejmu - odbędą się wspólne manifestacje rolników w Warszawie. Stolica Polski może zostać w tych dniach sparaliżowana.
Kiedy rolnicy mogą odstąpić od strajku? Jest komunikat NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”
W przededniu wtorkowej, ostrzegawczej manifestacji, NSZZ RI "Solidarność" wydał ponadto komunikat, w którym - nie tylko zapowiada wspomniany marcowy strajk generalny, ale także wymienia, jakie warunki muszą zostać spełnione, by rolnicy odstąpili od protestów.
Zgodnie z decyzją Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” warunkiem odstąpienia od protestów i podjęciem rozmów na inne bardzo ważne tematy są:
- wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest między innymi likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej
- w handlu z Ukrainą powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np.: z przyznanych już 50 mld euro) eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.
- Mając powyższe na względzie Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” stoi na stanowisku, że doraźna pomoc państwa mająca na celu podtrzymanie żywotności ekonomicznej gospodarstw jest niezbędna, nie może jednak stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej. Prezydium negatywnie ocenia dotychczasową postawę rządu wobec rolniczych protestów. Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną - czytamy m.in. w wydanym dziś komunikacie NSZZ SI "Solidarność".
Strajk generalny. Solidarność zapowiada wielką manifestację rolników w Warszawie w dniach 6-7 marca
To nie koniec - związkowcy apelują, by "nie dać się zwieść" w kontekście możliwego zakończenia blokad.
Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania „pozornego porozumienia”. W związku z Uchwałą nr 1/24 Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Prezydium Rady Krajowej naszego związku podjęło współpracę z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz innymi rolniczymi Związkami Zawodowymi, oddolnymi inicjatywami rolników z całej Polski w celu organizacji w Warszawie wspólnej manifestacji w dniach 6-7 marca w tygodniu obrad Sejmu - czytamy w komunikacie NSZZ RI "Solidarność".
CZYTAJ TAKŻE: To będzie rok protestów? Jan Krzysztof Ardanowski: - Rolnicy doszli do ściany
CZYTAJ TAKŻE: Już nie tylko granica? Kolejne pociągi z rozsypanym zbożem z wagonów