Limit pomocy de minimis został już wykorzystany. Co z dopłatami?
Przypomnijmy: pomoc de minimis w przypadku rolnictwa dotyczy m.in. różnego rodzaju dopłat, ulg i wsparcia finansowego - jak np. pomoc suszowa, dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego, ale także różnego rodzaju wsparcie po klęskach.
Wspomniana pomoc - udzielana przez państwo - jest dozwolona przez unijne przepisy - dopłaty i wsparcie finansowe w formie de minimis nie wymagają bowiem notyfikacji (zgody) ze strony Komisji Europejskiej.
Jest jednak zawsze określony limit wspomnianego wsparcia.
I - jak informuje ministerstwo - właśnie został przekroczony.
- Wysokość wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 2 sierpnia 2024 r. wynosi 100% limitu krajowego, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, z późn. zm.) - czytamy w komunikacje resortu rolnictwa.
Przypomnijmy: w praktyce wspomniany limit wynosi 295 932 125,00 euro.
Warto jednak zaznaczyć, że pomoc de minimis nie jest określana w sposób roczny - ale dotyczy zawsze trzech lat podatkowych (sami rolnicy chcący korzystać z pomocy de minimis, dołączają zawsze we wnioskach informacje, o tym czy w danym roku oraz w dwóch go poprzedzających, otrzymywali takie wsparcie - z jakiegokolwiek tytułu).
Wykorzystanie obecnego limitu oznacza, że na "zwolnienie" środków z tej puli trzeba będzie poczekać do roku 2025.
Wówczas "wyzerowana zostanie" pomoc de minimis z roku 2022 (trzy lata do tyłu).
Warto w tym miejscu przypomnieć, że wysokość pomocy de minimis na gospodarstwo wynosi obecnie 20 tys. euro. Trwa jednak poważna dyskusja - aby zwiększyć ją do 50 tys. euro. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu:
CZYTAJ WIĘCEJ: 50 tys. euro na gospodarstwo? Polska poparła postulat niemieckiej delegacji