Lely wprowadza rewolucję!
Jeszcze dokładniej, sprawniej i oszczędniej. Sprawdź, jakie nowości na rynek wprowadza lub wkrótce wprowadzi firma Lely.
Na 70-lecie swojego istnienia firma Lely postanowiła zaoferować rolnikom kilka przełomowych innowacji.
Lely Astronaut A5 - to nowy robot udojowy, który zapewnia krowom jeszcze większy komfort dzięki nowemu hybrydowemu ramieniu. Jest ono jest bardziej ciche, szybsze i wydajne energetycznie, co umożliwia dokładniejszy i bardziej efektywny dój. Ramię znajduje się w niewielkiej odległości od wymienia, błyskawicznie reaguje na wszystkie ruchy krowy podczas doju i szybko zmienia swoje położenie przy każdym nieoczekiwanym ruchu. Dzięki temu dój jest szybki i dokładny, nawet w przypadku pierwiastek. Nowy system lokalizacji strzyków (TDS) umożliwia wstępne skanowanie wymienia przed spryskaniem, co zwiększa dokładność spryskiwania strzyków po zakończeniu doju, gwarantuje optymalny poziom higieny wymienia i ogranicza ryzyko skażenia.
Robot udojowy - jeszcze szybsza i prostsza odbsługa
Zmodernizowany, intuicyjny interfejs użytkownika sprawia, że każdy może obsługiwać robota z automatycznym systemem doju. Wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące m.in. pierwszego doju i codziennej konserwacji, są dostępne na jednej stronie. Podstawowe czynności, takie jak zadawanie paszy, określenie trasy danej krowy i zlecenie zadań dotyczących codziennej konserwacji, można wykonać w bardzo prosty sposób. Robot Astronaut A5 firmy Lely został opracowany z myślą o jak największej efektywności działania, dostępności i łatwości serwisowania.
Czytaj także: Grupy żywieniowe w bydle mlecznym
Robot udojowy - oszczędności na wodzie i detergentach
Zaletą robota Lely Astronaut A5 jest jego energooszczędność. Jak podaje producent, na urządzeniu wykonano badania, w trakcie których przeprowadzono ponad 2 miliony dojów. We wszystkich pomiarach odnotowano spadek zużycia detergentów i wody oraz obniżenie poboru energii nawet o 20%. Poza tym robot Astronaut A5 jest kompatybilny z modelem A4. Nowy model robotu udojowego jest już dostępny w Polsce.
Robot do podgarniania paszy Lely Juno w nowej odsłonie
Jest to już trzecia generacja inteligentnego urządzenia do podgarniania paszy firmy Lely. Lely Juno można wykorzystać w oborze niemal dowolnego typu bez konieczności wprowadzania zmian. Juno porusza się wzdłuż ścian i drabin paszowych po obu stronach stołu. Do doprowadzenia robota do stacji ładującej oraz, w razie potrzeby, do innych obór, można wykorzystać montowane na podłodze paski prowadzące. Podczas jazdy bez podgarniania Juno podnosi fartuch, aby uniknąć jego nadmierne zużywanie i pozwolić robotowi pokonać małe przeszkody. Takie rozwiązanie pozwala zagwarantować odpowiednio dużą przestrzeń podczas jazdy po wzniesieniach oraz zapobiega ubrudzeniu fartucha błotem i odchodami.
Czytaj także: Jego obora wyposażona jest w sprzęt Lely. Zobacz co o urządzeniach mówi rolnik TUTAJ
Dzięki temu pasza pozostaje czysta, smakowita i atrakcyjna dla krów, co korzystnie wpływa na jej pobieranie i zdrowie zwierząt. Fartuch robota Juno umożliwia podgarnianie paszy zarówno w lewą, jak i w prawą stronę. Pozwala to na bardziej efektywne wyznaczanie tras i zwiększenie wydajności urządzenia.
Obsługa Lely Juno za pomocą smarfona
Podczas przejazdu między oborami Juno może za pośrednictwem połączenia Bluetooth automatycznie otwierać i zamykać drzwi elektryczne. Połączenie Bluetooth można też wykorzystać do obsługi urządzenia za pomocą smartfona, na którym zainstalowany jest bardzo intuicyjny system „Lely Control Plus”. Hodowca może z łatwością tworzyć i modyfikować trasy obejmujące skonfigurowane wcześniej czynności, a nawet sterować robotem Juno, przesuwając palcem po ekranie. W czasie jednej trasy po stole paszowym można ustawić kilka rund podgarniania i ustalić odległość od drabiny paszowej.
Czytaj także: Wszystko o robotach do usuwania obornika
Na podstawie ilości paszy w danym miejscu Juno automatycznie koryguje optymalną odległość do drabiny paszowej. Dzięki temu Juno prawidłowo podgarnia paszę na całej długości stołu paszowego; nawet jeśli pasza nie została podzielona równomiernie, krowy zawsze mają do niej dostęp. Robot Juno jest też wyposażony w czujnik wykrywający zderzenie. Dzięki niemu podgarniacz zatrzymuje się, gdy zderzy się z przeszkodą. Czujnik można dodatkowo wyposażyć w emiter impulsów elektrycznych. Impuls nie jest szkodliwy dla krów ani ludzi, ale zapobiega zatrzymaniu maszyny przez krowy poprzez jej dotknięcie. Nowy robot Juno będzie dostępny 31 sierpnia 2018 roku.
Recykling odchodów z Lely- przełomowe innowacje lada dzień
Nowy robotu udojowy Lely Astronaut A5 oraz nowy model Lely Juno to nie wszystko. Firma współpracująca z producentami mleka od 70 lat, poinformowała o tym, że testuje przełomowe innowacje związane z recyklingiem odchodów. Innowacja ta ma na celu bardziej zrównoważone radzenie sobie z odchodami w przyszłości.
Nowoczesne - inteligentne oprogramowania do zarządzania gospodarstwem
Lely wyjaśniło także, że jest blisko wprowadzenia nowego "opartego na decyzjach" oprogramowania do zarządzania gospodarstwem, które zapewni większą rentowność, zrównoważony rozwój i optymalizację zarówno dla rolnika, jak i krowy. To oprogramowanie będzie korzystać z wielu źródeł danych dostępnych w gospodarstwie i otaczającym je ekosystemie. Zamiast tylko prezentować informacje, system zaproponuje lub nawet podejmie decyzję za zgodą rolnika. Program ten będzie się sam uczył i z czasem dostosowywał do preferencji i potrzeb rolnika w zakresie prowadzenia gospodarstwa.