Kto zatruwa glebę, płaci
Komisja Europejska przyjęła pakiet działań na rzecz zwiększenia wartości gleby i jej zasobów
Jak informuje komisja, obecnie od 60 do 70% gleb w UE jest w złej kondycji. Ponadto co roku miliard ton jest wypłukiwanych w wyniku erozji, co oznacza, że pozostała żyzna wierzchnia warstwa szybko zanika. Koszty związane z degradacją gleby szacuje się na ponad 50 miliardów euro rocznie.
Zbieranie danych o stanie gleb
W związku z tym komisja wnioskuje, by wprowadzić prawo zawierające zharmonizowaną definicję stanu gleby oraz wprowadzające kompleksowe i spójne ramy jej monitorowania. Pozwoliłoby to prowadzić zrównoważone gospodarowanie glebą i rekultywację zanieczyszczonych terenów.Komisja zaznacza przy tym, ze nowe prawo nie stanowiłoby żadnego obciążenia dla rolników.
- Dane dotyczące gleby będą wspierać innowacje, rozwiązania technologiczne i organizacyjne, zwłaszcza w praktykach rolniczych. Pomoże rolnikom i innym właścicielom gruntów we wdrażaniu najodpowiedniejszych metod leczenia i pomoże im zwiększyć żyzność gleby i plony, jednocześnie minimalizując zużycie wody i składników odżywczych. Ponadto dane te poprawią naszą wiedzę na temat trendów dotyczących susz, retencji wody i erozji, wzmacniając zapobieganie katastrofom i zarządzanie nimi. Zdrowe gleby i lepsze dane zapewniają rolnikom i zarządcom gruntów dodatkowe możliwości zarobkowe, które mogą być nagradzane za uprawy zatrzymujące węgiel, otrzymywać płatności za usługi ekosystemowe lub za zwiększanie wartości zdrowych gleb i produkowanej na nich żywności. Wniosek nie nakłada żadnych bezpośrednich obowiązków na właścicieli i zarządców gruntów, w tym na rolników – czytamy w komunikacie komisji.
Kto zanieczyszcza glebę, zapłaci
Państwa członkowskie określą pozytywne i negatywne praktyki gospodarowania glebą. Określą również środki rewitalizacji, aby przywrócić zdrowy stan zdegradowanej gleby, w oparciu o krajowe oceny stanu gleby. Oceny te będą również wykorzystywane w innych politykach UE, takich jak LULUCF, WPR i gospodarka wodna.
We wniosku wezwano również państwa członkowskie do zajęcia się niedopuszczalnymi zagrożeniami dla zdrowia ludzi i środowiska wynikającymi z zanieczyszczenia gleby, kierując się zasadą „zanieczyszczający płaci”. Państwa członkowskie będą musiały zidentyfikować, zbadać, ocenić i oczyścić zanieczyszczone tereny.