Za te rzeczy rolnik na emeryturze nie musi płacić [LISTA]

Wszyscy rolnicy, którzy uzyskali prawo do emerytury, otrzymują specjalną legitymację, która uprawnia ich do różnego rodzaju zniżek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto też pamiętać, że osoby, które przekroczyły określony wiek, mogą być generalnie zwolnione z niektórych opłat.
Zwolnienia z opłat i zniżki dla rolników emerytów
Jak przypomina KRUS, po przejściu na emeryturę każda osoba, która była ubezpieczona w Kasie, otrzymuje legitymację emeryta. Nie trzeba składać żadnego wniosku - wspomniany dokument wydawany jest z urzędu, były rolnik otrzymuje ją w formie fizycznej - papierowej.
O dokumencie warto pamiętać, ponieważ wiąże się z różnymi korzyściami - uprawnia bowiem do różnego rodzaju zniżek. Jakich konkretnie?
Oto lista:
- w miejskim transporcie publicznym – w wielu miejscowościach można skorzystać z biletów ulgowych, a osobom powyżej 70 lat przysługuje darmowa komunikacja miejska;
- w transporcie kolejowym – emeryci są uprawnieni do dwóch przejazdów koleją rocznie ze zniżką 37%, Koleje oferują także osobom powyżej 60 lat bilet seniora ze zniżką 30%;
- w niektórych międzymiastowych liniach autobusowych;
- w abonamencie RTV – jeśli emerytura nie jest wyższa niż 50 % średniego wynagrodzenia, a seniorzy powyżej 75 lat są całkowicie zwolnieni z płacenia abonamentu RTV;
- w placówkach kultury i rekreacji – senior może korzystać z niższych cen biletów do kin, teatrów czy muzeów, tańszych zajęć w domach kultury i ośrodkach sportu i rekreacji;
- w aptece – do korzystania z bezpłatnych leków na receptę po ukończeniu 65 lat;
- na pobyty w uzdrowiskach;
- na wyrobienie paszportu – 50 % zniżki dla emerytów i rencistów, bezpłatnie dla osób powyżej 70 roku życia.
To jednak nie koniec. Osoby, które nie są jeszcze emerytami, ale ukończyły 60. rok życia - mogą ubiegać się o Ogólnopolską Kartę Seniora.
Ogólnopolska Karta Seniora. Jak rolnik może ją otrzymać?
- Starsi rolnicy, niebędący emerytami, po ukończeniu 60 lat mogą ubiegać się także o Ogólnopolską Kartę Seniora. Nie jest ona tym samym, co legitymacja emeryta. To autorski program Stowarzyszenia MANKO z Krakowa. W odróżnieniu od legitymacji emeryta, karta seniora jest darmowa dla rolników tylko wtedy, gdy mieszkają oni na terenie jednej z 290 gmin, które dotychczas przystąpiły do Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty - informowali już wcześniej przedstawiciele KRUS.
W innych przypadkach koszt jej uzyskania to 35 zł za roczną lub 50 zł za dwuletnią składkę członkowską w stowarzyszeniu.
- W programie uczestniczy wiele przychodni, aptek, sanatoriów, firm usługowych, sklepów, restauracji, teatrów czy muzeów, także z gmin, które nie przystąpiły jeszcze do programu. Coraz więcej gmin uczestniczy w programach wsparcia seniorów, dlatego warto dowiadywać się w lokalnych instytucjach, czy działa w nich system zniżek lub udogodnień dla seniorów - tłumaczą przedstawiciele KRUS.