Wymagane lata do emerytury rolniczej. Czy można dopłacić brakujące składki?
Przypomnijmy: emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (czy to rolnikowi czy domownikowi) pod warunkiem spełnienia dwóch zasad:
- osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn)
- ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu - czyli w praktyce odprowadzaniu składek przez co najmniej 25 lat
Co jednak w przypadku, gdy nie spełniamy drugiego z tych warunków? Czy jest jakaś szansa, by wspomniane świadczenie uzyskać mimo brakujących lat?
Emerytura rolnicza. Rolnikom brakuje niewielu lat składkowych
Jak niestety pokazuje praktyka - zdarzają się sytuacje, że rolnikowi zabrakło np. dwa lata - lub nawet tylko rok - by uzyskać wspomniane wyżej 25 lat odprowadzania składek.
Problem jest szerszy - także w kontekście rencistów KRUS. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu:
CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy rencista nie może zostać emerytem KRUS?
Po wspomnianym tekście odezwała się do nas ponadto jedna z naszych Czytelniczek, która opisała problem rolnika. Ma on przyznaną na stałe rentę rolniczą - ale do obowiązujących 25 lat składkowych - brakuje ok. dwóch lat. I jak dodaje, niestety, obecne prawo sprawia, że taka osoba jest już "skazana" na bycie na stałe rencistą.
- Taki rencista nie może dobrowolnie opłacić brakujących składek, tylko jest skazany pozostać na stałe rencistą. Jest to niekorzystne dla tego rolnika, gdyż w sytuacji jak małżonek rencisty przechodzi na emeryturę i posiada gospodarstwo, to jest mu pomniejszana emerytura i otrzymuje śmieszne pieniądze, gdyż zakłada się, że ten całkowicie niezdolny do pracy emeryt pracuje w tym gospodarstwie - opisywała nam Czytelniczka.
Sprawdziliśmy sytuację szerzej.
Czy można dopłacić brakujące składki, by uzyskać emeryturę rolniczą?
Czy jest jakaś szansa - by takie osoby otrzymały jednak świadczenie? Co ze wspominaną kwestią dopłat brakujących składek?
Niestety - jak przyznaje ministerstwo, w obecnym systemie prawnym, nie ma możliwości, by np. dopłacić brakujące składki do emerytury - i wspomniane prawo do świadczenia uzyskać.
- W systemie ubezpieczeń społecznych nie występuje możliwość dopłaty brakujących składek w związku z ważną sytuacją życiową - odpowiada wprost, na jedną z poselskich interpelacji w podobnej sprawie, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Czy nie ma jednak żadnych szans, by wspomnianą sytuację zmienić?
- W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizujemy wszystkie napływające postulaty dotyczące rolniczych świadczeń emerytalnych i rentowych, tak aby w możliwie najwyższym stopniu służyły obywatelom i korzystnie wpływały na poprawę ich sytuacji społeczno-gospodarczej - zaznacza wiceminister rolnictwa.
Czy osoba, która nie spełnia warunków, może w inny sposób dostać emeryturę albo rentę rolniczą?
Na końcu warto jednak zaznaczyć, że w polskim prawie jest pewien zapis, który daje cień nadziei dla niektórych osób - chodzi o tzw. "przyznanie świadczenia osobie nieuprawnionej".
Jest to jednak wyjątkowa sytuacja - i dotyczy w głównej mierze rolników, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji życiowej.
Wszystko określa artykuł 55 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Przepis brzmi:
Prezes Kasy może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi lub domownikowi lub członkom rodziny zmarłego rolnika lub domownika, pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia - brzmi art. 55 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jak to z kolei interpretować? Jak udowodnić - np. poprzez stosowne dokumenty - wspomnianą sytuację?
Jak odpowiada resort rolnictwa - w tym przypadku ocena zależy już od organu, który będzie wniosek rozpatrywał - czyli KRUS.
- Ustawodawca, biorąc pod uwagę różne możliwe okoliczności spraw oraz losowe zdarzenia wnioskodawców i ich rodzin, pozostawił organowi rozpatrującemu wniosek o świadczenie w trybie wyjątkowym, dowolność i swobodę oceny przedłożonych dokumentów w trakcie postępowania o ustalenie prawa do świadczenia - wyjaśnia wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.
CZYTAJ TAKŻE: Najniższa emerytura rolnicza równa rencie alkoholowej
CZYTAJ TAKŻE: Ile osób pobiera w Polsce emerytury i renty z KRUS?