Ważny dodatek do renty lub emerytury z KRUS. Trzeba złożyć wniosek
Osoby posiadające uprawnienia kombatanta lub uznane za ofiary represji mogą wnioskować o otrzymanie dodatku kombatanckiego do renty lub emerytury. Dodatek przysługuje zgodnie z Ustawą z dn. 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kluczowym warunkiem jest w tym wypadku posiadanie określonych uprawnień. Jak przypomina KRUS, o tym czy wnioskodawca spełnia warunki do posiadania statusu kombatanta decyduje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (lub wyznaczona przez niego osoba upoważniona) na podstawie otrzymanej dokumentacji.
Warto również pamiętać, że o ten dodatek nie mogą się starać wdowy lub wdowcy po kombatantach (o ile sami nie posiadają udokumentowanych uprawnień). Kwota dodatku kombatanckiego podlega waloryzacji – od 1 marca 2024 roku wynosi 330,07 zł. KRUS przypomina także, że osoby posiadające prawo do otrzymywania więcej niż jednego świadczenia emerytalno-rentowego mają prawo do pobierania dodatku kombatanckiego z tytułu jednego świadczenia.
CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenie w KRUS nie tylko dla rolników. Kto jeszcze może skorzystać?
Jak uzyskać uprawnienia kombatanta lub ofiary represji?
Aktualne informacje o procesie przyznawania uprawnień i wymaganych dokumentach można znaleźć na stronie internetowej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (kombatanci.gov.pl). Do uzyskania uprawnień kombatanta niezbędne będzie złożenie wniosku (formularz można pobrać ze strony urzędu). Oprócz wniosku (składanego osobiście lub drogą pocztową) wymagana jest także dodatkowa dokumentacja, która obejmuje:
- życiorys (uwzględniający działalność kombatancką) i aktualną fotografię,
- dowody potwierdzające działalność kombatancką lub doznane represje np. zaświadczenia instytucji, opinie pisemne świadków, opinie środowiska kombatanckiego,
- pełnomocnictwo, o ile wniosek/dokumentację składa pełnomocnik.
Czytaj też: Masz grunty rolne w miastach? Szykują się rewolucyjne zmiany
Komu przysługuje dodatek kompensacyjny?
Dodatek kompensacyjny jest przyznawany na podstawie Ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego:
- osobom, które są uprawnione do pobierania dodatku kombatanckiego i ryczałtu energetycznego lub osobom uprawnionym do pobierania dodatku za tajne nauczanie oraz ryczałtu energetycznego,
- wdowom lub wdowcom po wyżej wymienionych osobach.
Dodatek kompensacyjny podlega podwyższeniu od miesiąca waloryzacji (z zastosowaniem wskaźnika waloryzacji rent i emerytur) i wynosi 15 proc. kwoty dodatku kombatanckiego. Od 1 marca 2024 r. osoby uprawnione do pobierania dodatku kompensacyjnego otrzymują kwotę 49,51 zł. Przy zbiegu praw do świadczeń emerytalno-rentowych przysługuje tylko jeden dodatek kompensacyjny.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnik ryczałtowy a kasa fiskalna: Kiedy musi z niej korzystać?
Dodatek kombatancki i kompensacyjny. Jak składać wniosek?
Jak wyjaśnia KRUS, prawie wszystkie dodatki do renty i emerytury są przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej (wyjątkiem jest dodatek pielęgnacyjny i dodatek dla 100-latka). Wraz z wnioskiem wymagane jest złożenie dodatkowej dokumentacji do najbliższej (ze względu na miejsce zamieszkania) jednostki KRUS. Formularze poszczególnych wniosków można pobrać w placówce stacjonarnej KRUS lub na stronie internetowej urzędu. Wniosek o przyznanie dodatku kombatanckiego warto składać niezwłocznie po uzyskaniu uprawnień kombatanckich.