Jak doliczyć lata pracy przed 1983 rokiem do emerytury rolniczej?
Doliczenie lat pracy po ukończeniu 16. roku życia, a przed 1 stycznia 1983 roku, do emerytury rolniczej jest możliwe na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Praca w młodym wieku w gospodarstwie rolnym przed 1 stycznia 1983 roku
Lata pracy w młodym wieku w gospodarstwie rolnym można doliczyć do emerytury rolniczej, w sytuacji, kiedy praca ta miała miejsce przed 1 stycznia 1983 roku. Wspomniana data jest datą graniczną, ponieważ dopiero wówczas wprowadzone zostało obowiązkowe ubezpieczenie społeczne dla osób pracujących w gospodarstwach rolnych rodziców lub dziadków w charakterze domowników.
Czytaj także: Renta z KRUS bez względu na stan zdrowia i lata pracy. Komu przysługuje?
W tym miejscu warto jeszcze dodać, że definicję gospodarstwa rolnego znaleźć można w art. 55³ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny: „Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego”.
Praca w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, a przed 1983 rokiem
Jak wynika z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, do okresów ubezpieczenia, które są wymagane do nabycia prawa do emerytury rolniczej, zalicza się m.in. okres „[…] pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.”. Wyjątkiem jest sytuacja, w której został on zaliczony do okresów „[…] od których zależy prawo do emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów”.
Czytaj także: Nowe limity dorabiania dla rolników w 2025. Można stracić ubezpieczenie KRUS
Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w czasie ustalania prawa do emerytury oraz podczas obliczania jej wysokości uwzględnia się – jako okresy składkowe – m.in. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, które miały miejsce przed 1 stycznia 1983 roku. Może to jednak mieć miejsce wyłącznie w sytuacji, kiedy okresy składkowe i nieskładkowe ustalone na zasadach wymienionych w art. 5 – 7 wspomnianej ustawy emerytalnej są krótsze od okresu, który wymagany jest do przyznania emerytury i to tylko w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
Doliczenie lat pracy w młodym wieku do emerytury rolniczej: Jakie dokumenty złożyć do KRUS?
Informacje na temat dokumentów potrzebnych do poświadczenia pracy w młodym wieku przed 1 stycznia 1983 roku znaleźć można na stronie internetowej KRUS w sekcji poświęconej dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o ustalenie prawa do rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych. Jak z nich wynika, osoba, która po ukończeniu 16. roku życia pracowała w gospodarstwie rolnym rodziców lub dziadków przed 1 stycznia 1983 roku, a później przejęła to gospodarstwo, musi złożyć w KRUS – pod odpowiedzialnością karną – oświadczenie o tym fakcie. Poza nim zazwyczaj nie musi przedkładać innych dokumentów, ponieważ KRUS posiada w tym temacie wystarczającą dokumentację.
W niektórych sytuacjach jednak konieczne może okazać się dostarczenie do KRUS zaświadczenia urzędu gminy, w którym potwierdzone zostanie miejsce zamieszkania oraz istnienie gospodarstwa rolnego we wskazanym przez daną osobę okresie. Jeśli jednak urząd gminy nie posiada dokumentów, które pozwolą na wystawienie takiego zaświadczenia, wówczas zastąpić je można pisemnymi zeznaniami dwóch świadków. Muszą oni potwierdzić fakt istnienia wskazanego gospodarstwa rolnego oraz zamieszkiwania w nim osoby starającej się o emeryturę rolniczą.
- Tagi:
- lata pracy
- emerytura rolnicza
- KRUS