Nowe limity dorabiania dla rolników 2025. Można stracić ubezpieczenie KRUS
Jak stanowi Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniu temu podlega się z mocy ustawy lub na wniosek, a realizuje je Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczeniem obejmowani są rolnicy oraz pracujący z nimi domownicy i pomocnicy, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź są zwolnieni na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Na ubezpieczenie społeczne rolników składa się ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, natomiast składki za każdego ubezpieczonego opłaca rolnik.
Ustalone są także limity, których przekroczenie jest jednoznaczne z utratą prawa do ubezpieczenia w KRUS.
Czytaj też: Co ze składkami KRUS po urodzeniu dziecka? O tym rolnik musi wiedzieć
Kiedy rolnik traci prawo do podlegania ubezpieczeniu w KRUS?
Jak stanowi art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku rolnika lub domownika, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem (z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, lub powołania do rady nadzorczej), podlega nadal temu ubezpieczeniu w zakresie wykonywania umowy (agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług) lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym, jeśli przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.
Od ubezpieczenia społecznego rolników można również odstąpić samodzielnie, składając oświadczenie w KRUS.
Czytaj też: Ci rolnicy dostaną więcej pieniędzy z KRUS. Zmiany już od marca 2025
Limit dochodów: Ile może dorobić rolnik, by nie stracić ubezpieczenia?
Rolnik nie może więc przekroczyć kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, którą obwieszczono w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 września 2024 roku w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości stawki godzinowej w 2025 roku. Od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie, a tym samym limit dochodów rolnika, wynosi 4666 zł brutto.
Czytaj też: Waloryzacja emerytur z KRUS 2025: Pierwsze wyższe wypłaty już w lutym
Ubezpieczenie społeczne rolników a własna pozarolnicza działalność gospodarcza
Według ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników rolnik lub domownik, który podlega ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata i rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej (lub rozpocznie współpracę przy jej prowadzeniu), nadal podlega ubezpieczeniu w KRUS w okresie prowadzenia działalności lub współpracy przy niej, jeśli w tym samym czasie:
- złoży oświadczenie w KRUS o kontynuowaniu ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej (lub współpracy przy niej);
- nadal prowadzi działalność rolniczą i pracuje w gospodarstwie rolnym, w którym użytki rolne obejmują obszar powyżej 1 hektara przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
- nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
- nie ma prawa do emerytury, renty lub świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
- nie przekracza kwoty granicznej należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, którą każdego roku obwieszcza minister rolnictwa i rozwoju wsi.
W 2024 roku roczna kwota graniczna należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosiła 4358 zł.
CZYTAJ TAKŻE: Wyższe kary dla rolników od 2025. Czy wolno trzymać nawozy naturalne na gruncie?