Tylko kilka dni, by złożyć wniosek do KRUS. Inaczej wypłata za lipiec przepadnie

Renta wdowia pozwala na jednoczesne pobieranie albo 100 proc. świadczenia własnego i 15 proc. świadczeni przysługującego po zmarłym małżonku, albo odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie będzie wypłacane w wysokości 25 proc. W przypadku osób, które są uprawnione do świadczeń z KRUS, wypłaty zbiegu świadczeń dokonuje KRUS – jednym przelewem lub przekazem. Natomiast w przypadku świadczenia z KRUS i innego organu emerytalno-rentowego, osoba uprawniona otrzyma dwa przelewy. Co trzeba zrobić, by uzyskać lipcowe świadczenie?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Rośnie liczba donosów na rolników. Chcą interwencji ministerstwa
Renta wdowia z KRUS. Jak otrzymać wypłatę za lipiec?
KRUS wypłaca rentę wdowią od lipca. Co jednak istotne, jeśli ktoś nadal nie złożył wniosku o rentę wdowią, a chciałby mieć prawo do świadczenia od lipca, to ma niewiele czasu na złożenie wniosku. Trzeba bowiem to zrobić maksymalnie do 31 lipca 2025 roku.
Jeżeli wniosek zostanie złożony po tym terminie, wówczas prawo do otrzymywania renty wdowiej będzie ustalane nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku.
Wniosek o rentę wdowią
Aby otrzymać prawo do zbiegu świadczeń, należy złożyć wniosek. Jest to możliwe od 1 stycznia 2025 roku. Wniosek o otrzymanie renty wdowiej należy złożyć w dowolnym organie emerytalno rentowym, w który jest się osobą uprawnioną do jednego ze świadczeń, takich tak emerytura, renta czy też renta rodzinna. W przypadku osób, które są uprawnione do świadczeń z dwóch organów, decyzja o tym, gdzie złożą wniosek, należy do nich.
Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym, przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP, w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym, a także w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (oddziale regionalnym lub placówce terenowej).
Wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej Kasy lub otrzymać w każdej jednostce organizacyjnej KRUS. W przypadku osób, które mają już przyznane prawo do renty rodzinnej i własnego świadczenia, nie jest konieczne składanie żadnych dodatkowych dokumentów.
Czytaj też: Budujesz studnię? Musisz spełnić te warunki. Prawo stawia sprawę jasno
Kto może starać się o rentę wdowią?
Aby otrzymać prawo do pobierania świadczenia w zbiegu, trzeba być wdową lub wdowcem oraz spełniać łącznie następujące warunki:
- ukończenie co najmniej 60. roku życia w przypadku kobiet oraz 65. roku życia w przypadku mężczyzn;
- pozostanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia przez wdowę lub wdowca 55. roku życia w przypadku kobiety oraz 60. roku życia w przypadku mężczyzny;
- niepozostawanie w związku małżeńskim.
Jeżeli wdowa lub wdowiec zawrą kolejny związek małżeński, to prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego małżeństwa.
Czytaj też: Złodzieje obrali na cel rolników. Na Mazowszu grasują nocą
Maksymalna wysokość świadczeń w zbiegu
Wysokość wypłacanych w zbiegu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, która od 1 marca 2025 roku wynosi 1878,91 zł. Oznacza to, że maksymalna wartość świadczeń w zbiegu to 5636,73 zł.