Rolnicy pytają o nowe świadczenie. KRUS odpowiada

Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących renty wdowiej znaleźć można na stronie internetowej KRUS w sekcji pytań i odpowiedzi poświęconych tematowi tego świadczenia.
Czy do wniosku o rentę rodzinną należy dołączyć jakieś dokumenty?
Jedno z pytań dotyczy sytuacji kobiety pobierającej emeryturę rolniczą. Jej mąż był ubezpieczonym rolnikiem i zmarł, kiedy kobieta miała 56 lat. Aktualnie chce ona złożyć wniosek o rentę rodzinną i zastanawia się, czy powinna dołączyć do niego jakieś dokumenty.
Czytaj też: KRUS przypomina o tych terminach. Chodzi o wypłatę 13. emerytur
KRUS w swojej odpowiedzi wymienił dokumenty, które wspomniana kobieta powinna załączyć do wniosku o rentę rodzinną. Są to:
- kwestionariusz dotyczący okresów ubezpieczenia męża (druk KRUS SR-21) – można go pobrać ze strony internetowej KRUS, jest również dostępny w każdej jego jednostce organizacyjnej;
- dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia męża (np. świadectwa pracy, zaświadczenia ZUS, książeczka wojskowa);
- odpisy skrócone aktów zgonu i małżeństwa – jeżeli KRUS ich nie posiada lub nie może ich uzyskać we własnym zakresie.
Ponadto KRUS w swojej odpowiedzi wyjaśnił, że jeśli do rozpatrzenia wniosku o rentę rodzinną niezbędne okażą się dodatkowe dokumenty, kobieta zostanie poproszona o ich dostarczenie.
Renta wdowia: Czym jest? Kto może się o nią ubiegać?
Renta wdowia to potoczne określenia świadczenia w zbiegu, na które składa się własne świadczenie wdowy lub wdowca oraz renta rodzinna po zmarłym małżonku. Podstawą prawną tego świadczenia jest ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić wszystkie cztery poniższe warunki:
- ukończenie 60. roku życia (w przypadku kobiet) lub 65. roku życia (w przypadku mężczyzn);
- pozostawanie do dnia śmierci współmałżonka we wspólności małżeńskiej;
- nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, przy czym nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyli 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna);
- brak wstąpienia w kolejny związek małżeński.
Senior może wybrać, w której z dwóch opcji chce otrzymywać rentę wdowią. Może pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej lub 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia. Wysokość drugiego świadczenia wzrośnie od 1 stycznia 2027 roku do 25 proc.
Czytaj też: Błędy we wnioskach o rentę wdowią z KRUS. Na co rolnicy muszą uważać?
Wniosek o rentę wdowią: Jak złożyć?
Otrzymanie renty wdowiej wymaga wcześniejszego złożenia odpowiedniego wniosku. Jeżeli dana osoba posiada uprawnienia do świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników, wówczas wniosek taki musi złożyć w dowolnym Oddziale Regionalnym lub Placówce Terenowej KRUS. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP. Wnioski o rentę wdowią składać można od 1 stycznia 2025 roku, a świadczenie wypłacane będzie od 1 lipca 2025 roku.
W momencie składania wniosku o rentę wdowią należy mieć ustalone prawo zarówno do własnego świadczenia, jak i do renty rodzinnej.
- Tagi:
- seniorzy
- renta wdowia
- KRUS