Renta wdowia 2025: Jak złożyć wniosek?
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie przepisy pozwalające na zbieg świadczeń – emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem. Będzie to możliwe na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. O rentę wdowią ubiegać się będą mogli także rolnicy.
Renta wdowia: Co to za świadczenie?
Obecnie w przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi ma prawo wybrać, czy chce pobierać swoją dotychczasowe świadczenie, czy chce przejść na rentę rodzinną. Renta wdowia umożliwi zbieg tych dwóch świadczeń. Wdowa lub wdowiec otrzymają w tej kwestii dwie możliwości do wyboru. Będą mogli pobierać swoje świadczenie oraz część renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub też całą rentę rodzinną oraz część swojego świadczenia. Drugie z wybranych świadczeń wypłacane będzie w części wynoszącej:
- 15 proc. – od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku;
- 25 proc. – od 1 stycznia 2027 roku.
Jakie dokumenty trzeba przygotować do renty wdowiej? Jak złożyć wniosek?
W związku z tym, że renta wdowia nie stanowi zupełnie nowego świadczenia, a jedynie prawo do zbiegu świadczeń, aby ją otrzymać, trzeba będzie jedynie złożyć odpowiedni wniosek do KRUS. To właśnie na wniosek osoby uprawnionej nastąpi ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz wypłata. Rolników obowiązują w tym przypadku takie same zasady jak osoby pobierające świadczenia z ZUS.
Jak można przeczytać na stronie internetowej KRUS, wniosek o rentę wdowią składać będzie można od 1 stycznia 2025 roku w dowolnej jednostce organizacyjnej KRUS:
- osobiście;
- za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej;
- przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP;
- jako dokument elektroniczny podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
Wzory wniosków o rentę wdowią dostępne będą na stronie internetowej KRUS oraz we wszystkich jednostkach organizacyjnych w grudniu 2024 roku.
Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS nie dla wszystkich. Kto nie skorzysta?
Prawo do renty rodzinnej a wniosek o rentę wdowią
Osoby, które nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku, a więc nie mają ustalonego prawa do tej renty, mogą to zrobić w dowolnej chwili. Na stronie internetowej KRUS można przeczytać, że usprawni to późniejsze procedowanie wniosku o rentę wdowią.
Wniosek o rentę rodzinną można złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). W efekcie wydana zostanie decyzja o przyznaniu prawa do renty rodzinnej oraz o jego wysokości. Samo świadczenie, na mocy obecnie obowiązujących przepisów, nie będzie jednak wypłacane.
Kto będzie mógł pobierać rentę wdowią?
Pobierać świadczenia w zbiegu będzie mogła wdowa lub wdowiec, którzy spełnią wszystkie poniższe warunki:
- osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn);
- pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, jednak nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego;
- pozostawanie wdową lub wdowcem.
W związku z ostatnim wymogiem należy zaznaczyć, że dana osoba traci prawo do renty wdowiej z dniem, który poprzedza dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Czytaj także: Dodatek do emerytury z KRUS. Co miesiąc możesz dostać ponad 330 zł
Maksymalna wysokość renty wdowiej
Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł, tym samym renta wdowia nie będzie mogła być wyższa niż 5342,88 zł. Pamiętać należy jednak o tym, że od 1 marca 2025 roku – na skutek corocznej waloryzacji – kwota najniższej emerytury ulegnie podwyższeniu, a tym samym także wyższa stanie się maksymalna kwota renty wdowiej.
Jeżeli wysokość renty wdowiej przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, wówczas jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
- Tagi:
- krus
- renta wdowia