KRUS wysyła od tego tygodnia przelewy. Dotrą najpóźniej do poniedziałku

Oddziały regionalne i placówki terenowe Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników rozpoczęły wysyłki pieniędzy w ramach nowego świadczenia - czyli renty wdowiej. Wszyscy, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, powinni dostać je najpóźniej do 7 lipca. Ale w wielu przypadkach może to nastąpić wcześniej - nawet dziś.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Renta wdowia. Ile wpłynęło wniosków? Ile rozpatrzono?
Jak opisują przedstawiciele KRUS, pierwsze przelewy rozpoczęły się de facto już 2 lipca.
– Wysyłkę tego świadczenia zrealizowaliśmy już w środę. Gotówkę przesłano zarówno przekazami pocztowymi jak i na rachunki bankowe. Wszyscy odbiorcy powinni ją dostać najpóźniej w poniedziałek, ale może to nastąpić też wcześniej – informuje Edyta Maksymowicz, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie.
Biuro Świadczeń KRUS wylicza jednocześnie, że do 26 czerwca wpłynęło już 130 tys. 475 wniosków o tzw. rentę wdowią.
- Najwięcej w Oddziale Regionalnym w Warszawie (21 608), w Lublinie (17 333) oraz w Poznaniu (13 260). KRUS najmniej takich wniosków zanotował w oddziałach w Opolu (2 428), w Koszalinie (2 683), oraz w Częstochowie (3 045) - wyliczają przedstawiciele KRUS.
Do 26 czerwca rozpatrzono z kolei 100 tys. 41 wniosków.
- Decyzje do emerytów i rencistów są właśnie w trakcie wysyłania. KRUS robi to z reguły za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jednak zgodnie z wnioskiem o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku, wnioskodawca ma możliwość odbioru decyzji w jednostce terenowej KRUS osobiście lub przez osobę upoważnioną oraz na wskazany we wniosku adres do korespondencji przez operatora pocztowego - podkreślają przedstawiciele KRUS.
Renta wdowia. Idą przekazy pocztowe i przelewy
Jak dodają przedstawiciele KRUS, Oddział Regionalny w Warszawie, który obsługuje całe Mazowsze nowe świadczenie wysyłał już w środę – zarówno na rachunki bankowe, jak i przekazami pocztowymi.
Podobnie było też w Oddziale Regionalnym KRUS w Lublinie czy w OR KRUS w Kielcach. Z kolei Oddział Regionalny KRUS w Poznaniu w środę dokonał przekazów pocztowych z rentą wdowią, a w czwartek 3 lipca, poszły przelewy na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.
- Ostateczny termin otrzymania pieniędzy zależy od poczty czy banku. W każdym przypadku – terminem ostatecznym jest poniedziałek 7 lipca. Do pozostałych uprawnionych, których wnioski dopiero są rozpatrywane, albo dopiero wpłyną w tym miesiącu – pieniądze trafią pod koniec lipca - podkreślają przedstawiciele Kasy.
Kto może się starać o rentę wdowią? Przykład
Przypomnijmy: dzięki rencie wdowiej osoby upoważnione mogą zdecydować się na pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnej emerytury czy renty lub pełne własne świadczenie oraz 15 proc. renty rodzinnej. Od 2027 roku renta wdowia wzrośnie do poziomu 25 proc. wybranego świadczenia.
- Ze wszystkich 130 tys. wniosków o tzw. renty wdowie, które wpłynęły do KRUS, ponad 37 tys. jest od osób, które mają prawo do świadczeń w co najmniej dwóch różnych organach emerytalno-rentowych. To oznacza, że przynajmniej jedno ze świadczeń wchodzących w skład zbiegu wdowiego przyznane jest przez inny niż KRUS, organ emerytalno-rentowy tj. ZUS, ZER MSWiA, BESW lub WBE - informują przedstawiciele KRUS.
W ramach tzw. renty wdowiej każdy organ emerytalno-rentowy będzie wypłacał przyznane przez siebie świadczenie.
- I tak np. wdowie, która ma prawo do emerytury rolniczej z KRUS, a po śmierci męża nabyła również prawo do renty rodzinnej z ZUS i złoży wniosek o wypłatę renty rodzinnej łącznie z emeryturą rolniczą w wariancie np. 100 proc. emerytury rolniczej i 15 proc. renty rodzinnej, ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną – 15 proc., a KRUS – 100 proc. emerytury rolniczej - wyliczają przedstawiciele KRUS.
Renta wdowia. Nowe przepisy weszły w życie od stycznia
Przypomnijmy: prawo związane z nowym świadczeniem obowiązuje de facto od stycznia.
- Przyjmowanie wniosków o tzw. renty wdowie rozpoczęło się w styczniu tego roku. KRUS we współpracy z innymi organami rentowymi prowadził kampanię informacyjną nowych rozwiązań prawnych. Do emerytów i rencistów trafiły ulotki, a komplet informacji był też na naszej stronie internetowej. Kasa uruchomiła też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 592 66 40 w dni robocze w godz. 9-14 można uzyskać wszelkie informacje na temat tego świadczenia - wyliczają przedstawiciele KRUS.
Jak dodają, największym wyzwaniem okazało się zapewnienie odpowiedniej wymiany danych i sprawnej komunikacji z innymi organami rentowymi, co wymagało dużego zaangażowania organizacyjnego.
- Dużym wyzwaniem była również liczba wniosków o rentę wdowią oraz rentę rodzinną, a było ich w sumie ponad 251 tys. KRUS stanął na wysokości zadania i na koniec czerwca aż 76 proc. wniosków o rentę wdowią zostało rozpatrzonych, a w przypadku renty rodzinnej – 95 proc. - wyliczają przedstawiciele Kasy.
Warunki przyznania renty wdowiej
Renta wdowia przyznawana jest wdowom i wdowcom, jeśli spełniają następujące warunki: w przypadku kobiet trzeba mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzn – 65 lat, i pozostawać we wspólności małżeńskiej do czasu śmierci współmałżonka. Nie można też być w nowym związku małżeńskim. Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Uwaga! Trzeba też pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach może wiązać się to z potrąceniem innego świadczenia. Pisaliśmy o tym szerzej niedawno po informacji od naszej Czytelniczki:
- Tagi:
- renta wdowia
- KRUS