Ważne informacje dla rolników. Dotyczą PIT-ów, które wysyła KRUS
![](/media/cache/ae/dc/aedc0afb6b1698484b9c0967b2f14cfa.jpg)
Powoli zbliża się termin przygotowania i rozliczania rocznych deklaracji podatkowych. KRUS poinformował na swojej stronie internetowej o przygotowaniu rozliczeń dla osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe oraz rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jak przypomina urząd, PIT zostanie przesłany każdej osobie, która w 2024 roku pobrała chociaż jeden raz:
- dowolne, rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (tu np. emerytura lub renta rolnicza, renta rodzinna),
- rodzicielskie świadczenie uzupełniające,
- świadczenie niezrealizowane po osobie zmarłej,
- świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Wszystkie deklaracje podatkowe – przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową - zostaną przesłane najpóźniej do 28 lutego 2025 r.
CZYTAJ TAKŻE: Status bezrobotnego rolnika do zmiany. Kto skorzysta na nowych przepisach?
Te PIT-y trafią wkrótce do rolników
Typ otrzymanego rocznego obliczenia podatku zależy od kategorii pobieranych świadczeń. KRUS wysyła następujące deklaracje podatkowe:
- PIT-40A – zostanie wysłany do emerytów i rencistów oraz osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym urząd rozliczył podatek dochodowy za 2024 rok tj. tym, które m.in. pobierały świadczenie z KRUS przez cały rok podatkowy i saldo ich rozliczenia wyniosło 0 zł lub na ich koncie podatkowym powstała niedopłata podatku (która zostanie potrącona ze świadczenia za marzec 2025 r.),
- PIT-11A – to informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego dla emerytów, rencistów oraz osób uprawnionych do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym urząd nie mógł dokonać rozliczenia podatku (PIT-40A), ponieważ m.in. nie pobierali świadczenia przez cały 2024 rok lub mają nadpłatę podatku,
- PIT-11 - czyli informacja o przychodach z innych źródeł - zostanie przesłany do osób, które otrzymują świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa lub/oraz niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych) lub/oraz alimenty potrącane ze świadczenia rolniczego.
Którzy rolnicy muszą złożyć PIT w urzędzie skarbowym?
Otrzymane rozliczenie można zaakceptować lub zmienić. Z zeznaniem podatkowym, które przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa, będzie można się zapoznać za pośrednictwem usługi Twój e-PIT (portal podatki.gov.pl) od 15 lutego 2025. Warto pamiętać, że w razie braku złożenia zeznania podatkowego w terminie do 30 kwietnia 2025 r., zeznanie opracowane przez KAS zostanie zaakceptowane automatycznie. Zmian w deklaracji będą musiały dokonać m.in. osoby, które otrzymały jeden z wymienionych wyżej PIT-ów (z wykazaną, odprowadzoną zaliczką na podatek dochodowy) i chcą skorzystać z ulg podatkowych. Zmienione lub nowe zeznanie podatkowe muszą również przygotować osoby, które chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. Deklarację podatkową PIT-37 lub PIT-36 można uzupełnić elektronicznie (formularz interaktywny na stronie e-Urzędu skarbowego) lub w wersji papierowej.Jak przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP?
KRUS przypomina o możliwości przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego – czyli wybranej fundacji, stowarzyszenia lub organizacji pozarządowej. Podatnik, który dokonuje tego przekazania po raz pierwszy (lub chce zmienić organizację) musi przekazać do właściwego urzędu skarbowego wypełnione oświadczenie PIT-OP. W formularzu należy podać swoje dane oraz numer KRS organizacji pożytku publicznego, do której trafi 1,5 proc. podatku. W formularzu można również wskazać konkretny cel pomocowy np. imię i nazwisko chorego dziecka lub nazwę programu (jeśli dana organizacja prowadzi kilka programów pomocowych). Przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz OPP nie mogą dokonać osoby, dla których jedynym dochodem opodatkowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych były świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie nieprzekraczającej 2 500 zł miesięcznie (dochody mieszczące się w kwocie wolnej od podatku, czyli łączny dochód roczny nieprzekraczający 30 tys. zł).
Czytaj też: Wypłata 13. emerytury z KRUS coraz bliżej. Ile wyniesie? Czy trzeba wniosek?