Można wygrać ciągnik. KRUS ogłosił nową edycję konkursu dla rolników

Udział w konkursie mogą wziąć duże i małe gospodarstwa rolne, których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników. Warunkiem udziału jest złożenie do 25 kwietnia 2025 r. w najbliższej Placówce Terenowej lub Oddziale Regionalnym KRUS formularza zgłoszeniowego, który można znaleźć na stronie internetowej KRUS-u (na stronie KRUS-u można też znaleźć regulamin konkursu). Zgłoszenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej. Do konkursu nie mogą zgłaszać się laureaci z poprzednich lat. W dotychczasowych 21 edycjach konkursu wzięło udział ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych.
Czytaj też: Zmiany w systemie dopłat bezpośrednich. Nowe stawki od 15 marca?
Na czym polega konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne?
„Właściciele gospodarstw rolnych uczestniczący w konkursie mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim – poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe” – wyjaśnia KRUS. Podczas eliminacji komisje konkursowe sprawdzą, czy w danym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały zagrożenia wypadkowe. W skład komisji konkursowych wejdą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.
Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenie gospodarstw?
Przy ocenie gospodarstw, które zostaną zgłoszone do konkursu, będą brane pod uwagę przede wszystkim:
- organizacja obejścia, podwórza gospodarstwa oraz produkcji rolniczej;
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
- stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, a także maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi znajdujących się w gospodarstwie rolnym;
- warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich i profilaktyka chorób odzwierzęcych;
- wyposażenie w środki ochrony osobistej i urządzenia wspomagające bezpieczną pracę;
- sposób przechowywania i postępowania ze środkami ochrony roślin, paliwami, nawozami i innymi substancjami niebezpiecznymi;
rozwiązania stosowane w trosce o środowisko naturalne; - organizacja miejsca pracy oraz wypoczynku rodziny, w tym placu zabaw dzieci, a także estetyka gospodarstwa;
- zastosowane rozwiązania organizacyjne, techniczne i technologiczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Czytaj też: Dobra wiadomość dla właścicieli działek i gmin. Rząd szykuje zmiany
Jaki przebieg będzie miał konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne?
Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i odbywa się w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim, centralnym. Laureaci wszystkich etapów otrzymają nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez organizatora, współorganizatorów, sponsorów i fundatorów. Główną nagrodą, podobnie jak w poprzednich latach, jest ciągnik rolniczy. Rozstrzygnięcie konkursu i podanie wyników do publicznej wiadomości odbędzie się przed 31 października 2025 r. (etap wojewódzki powinien się zakończyć 25 czerwca 2025 r.).
Czytaj też: Dopłaty do pensji i refundacja składek KRUS/ZUS. Jest ważny komunikat
XXII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Organizatorzy, sponsorzy, patronaty
XXII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Współorganizatorzy: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Partner Strategiczny: AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Patronem medialnym konkursu jest TVP INFO.