Jak złożyć wniosek o emeryturę z KRUS? Masz trzy opcje do wyboru
Rolnik lub domownik rolnika, którzy mają ubezpieczenie i spełniają łącznie dwa warunki: ukończony 60. rok życia w przypadku kobiet lub 65. rok życia w przypadku mężczyzn oraz podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu od co najmniej 25 lat, mogą złożyć wniosek o przyznanie emerytury rolniczej do KRUS. Można tego dokonać osobiście lub za pomocą pełnomocnika posiadającego pełnomocnictwo udzielone na piśmie lub ustnie do protokołu.
Wniosek o emeryturę z KRUS składa się nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do otrzymania świadczenia. To o tyle istotne, że KRUS wydaje decyzję odmowną w przypadku złożenia wniosku jeszcze wcześniej. Odpowiednie dokumenty można złożyć internetowo – przez skrzynkę ePUAP, osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnym oddziale KRUS bądź listownie do oddziału KRUS.
Emerytura z KRUS: Jakie dokumenty przygotować?
Aby złożyć wniosek o emeryturę rolniczą, należy przygotować:
- wniosek o emeryturę, rentę rolniczą z tytyłu niezdolności do pracy (w przypadku osobistego lub listownego składania wniosku) lub interaktywny wniosek o emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy (w przypadku przesyłanie wniosku przez ePUAP);
- kwestionariusz dotyczący okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i podlegających zaliczeniu do tego ubezpieczenia;
- dokumenty pozwalające na ustalenie prawa do emerytury rolniczej oraz obliczenie jej wysokości, w tym między innymi zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, świadectwa pracy, zaświadczenia pracodawców, legitymacja ubezpieczeniowa;
- dokumenty, które potwierdzą ubezpieczenie za granicą (w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu oraz takich, z których łączą Polskę dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych);
- dokumenty potwierdzające zakończenie działalności rolniczej lub działu specjalnego produkcji rolnej.
Ponadto osoby, które posiadają okresy ubezpieczenia w Polsce i w innych państwach UE/EFTA, muszą złożyć formularz unijny E 207 PL „Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej”.
CZYTAJ TAKŻE: Najwyższa i najniższa emerytura rolnicza. Ile wynosi?
Składanie wniosku o emerytuję z KRUS krok po kroku
W przypadku osobistego składania wniosku, należy wypełnić wniosek o emeryturę, dołączyć do niego niezbędne dokumenty i złożyć w dowolnym oddziale KRUS. Dokumenty i wniosek można również wysłać pocztą do dowolnego oddziału. Trzecią opcją jest z kolei skorzystanie ze skrzynki podawczej ePUAP.
Jak złożyć wniosek o emeryturę z KRUS przez internet?
Aby złożyć wniosek o emeryturę przez internet, należy zalogować się do swojego konta ePUAP.
- W katalogu spraw należy wpisać miasto i kot pocztowy, w celu ustalenia odpowiedniego oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS.
- Wybieramy opcje „Pokaż sprawy wybranego urzędu” > „Sprawy ogólne” > „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, a następnie klikamy „Załatw sprawę”.
- Następnie kolejny raz należy wybrać odpowiedni oddział lub placówkę KRUS.
- Pojawi się formularz do wypełnienia. W przypadku rodzaju pisma wybierz „inne pismo” i doprecyzuj, wpisując: „Wniosek o emeryturę rolniczą/rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy”, wpisz także tytuł pisma: „Zgłoszenie do jednostki organizacyjnej KRUS w [odpowiedni oddział regionalny lub placówka terenowa KRUS]”, a następnie opisz sprawę, z którą się zwracasz.
- Kolejny krok polega na dodaniu załączników.
- Końcowo należy wypełnić dane kontaktowe, kliknąć „Dalej” > „Podpisz i wyślij”.
CZYTAJ TAKŻE: Emerytura z KRUS. Nie wszyscy rolnicy wiedzą, że mają prawo do tych dodatków
Kiedy odpowiedź na wniosek o emeryturę?
Jednostka KRUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania ma 30 dni od daty złożenia wniosku na jego rozpatrzenie, w przypadku jeśli nie jest konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.