Emerytura stażowa dla rolników. Kto mógłby z niej skorzystać?
Czy w Polsce rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę stażową?
Emerytura stażowa dla rolników
Przypomnijmy: wspomniany pomysł nie jest nowy, przewija się w debacie publicznej już od wielu lat. Rozwiązanie stosowane jest już także w innych krajach europejskich: na Słowacji, na Węgrzech (dla kobiet) i we Włoszech.
Na początku 2024 roku do Sejmu trafił nowy projekt, który zakłada możliwość uruchomienia w Polsce emerytury stażowej dla wszystkich chętnych - także dla rolników.
Przypomnijmy: dziś - w obecnym stanie prawnym - istnieją jedynie nieliczne wyjątki, by otrzymać emeryturę przed osiągnięciem stosownego wieku (czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Uprawnienie takie przysługuje np. tylko niektórym osobom, które legitymują się okresami pracy górniczej.
Idea emerytury stażowej zakłada z kolei, że kluczowy jest okres ubezpieczenia - jeśli jest on odpowiednio długi, wówczas możliwe jest przejście na emeryturę nawet w momencie, gdy brakuje nam stosownego wieku emerytalnego.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zmieni się emerytura z KRUS w 2025? Rolnicy dostaną więcej
Emerytura stażowa dla rolników. Od ilu lat? Jakie zasady?
Projekt ustawy, która znajduje się obecnie w Sejmie, zakłada, że staż ubezpieczeniowy, niezbędny do starania się o emeryturę stażową wynosiłby: co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Są jeszcze inne warunki. Z prawa mogłyby skorzystać osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., pod warunkiem, że przysługująca im emerytura, obliczona w formule zdefiniowanej składki, będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.
W przypadku rolników emerytura stażowa może przysługiwać ubezpieczonemu rolnikowi, który nie osiągnął wieku emerytalnego, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i 40 lata w przypadku mężczyzn.
Emerytura stażowa dla rolników. Jaki koszt?
Wspomniana ustawa oznaczałaby oczywiście określone koszty dla budżetu państwa. Według wstępnych wyliczeń, po stronie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych byłoby to ok. 13 mld zł rocznie, a po stronie Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – ok. 1,5 mld zł.
- W przypadku obu funduszy wejście w życie projektowanej ustawy może wiązać się z koniecznością zwiększenia przekazywanej im dotacji z budżetu państwa. Należy jednak podkreślić, że rzeczywiste koszty wejścia w życie projektowanej ustawy mogą być niższe od szacowanych, ponieważ liczba osób uprawnionych do emerytury stażowej z pewnością nie będzie tożsama z liczbą osób zainteresowanych skorzystaniem z prawa do niej - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Emerytura stażowa. Kiedy rolnik mógłby z niej skorzystać?
Jak czytamy w ocenach regulacji proponowanej ustawy, z nowych rozwiązań emerytalnych najbardziej mogliby korzystać właśnie rolnicy.
- Wcześniejsza emerytura rolnicza będzie przysługiwała rolnikowi, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Przy założeniu, iż dana osoba podlega ubezpieczeniu od 18. roku życia proponowane rozwiązanie oznacza, iż kobieta będzie mogła przejść na emeryturę w wieku 53 lat, zaś mężczyzna w wieku 58 lat. Dodatkowo w przypadku rolników i innych osób ubezpieczonych w KRUS nie byłby wymagany żaden minimalny poziom odprowadzonych do KRUS składek, a wcześniejsze pobieranie emerytury stażowej nie będzie miało istotnego wpływu na wysokość emerytury, która będzie tylko nieznacznie niższa od wysokości emerytury minimalnej - czytamy w ocenie skutków regulacji, dołączonej do projektu ustawy o emeryturze stażowej.
Emerytura stażowa dla rolników. Czy projekt ustawy może wejść w życie? Co mówi ministerstwo?
No dobrze, na jakim w ogóle etapie jest wspomniany projekt odnośnie wprowadzenia emerytury stażowej?
Warto zaznaczyć, że wpłynął on do Sejmu praktycznie rok temu (w styczniu 2024). Ostatecznie projekt skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Ostatnie posiedzenie w tej sprawie miało miejsce w lipcu 2024 roku.
Odnosząc się wówczas do pytania o dalsze procedowanie ustawy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski odpowiadał, że projekt "będzie procedowany jak każdy inny akt normatywny".
Po dyskusjach w komisji konieczne jest m.in. określenie stanowiska samego rządu.
- Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby to stanowisko rządu zostało opracowane, jak najszybciej to możliwe - odpowiadał jedynie w lipcu, podsekretarz stanu.
Czy sytuacja się zmieni? Do tematu będziemy wracać.
CZYTAJ TAKŻE: Wyższe dodatki z KRUS w 2025 roku. O ile wzrosną i od kiedy?
- Tagi:
- emerytura stażowa
- KRUS
- emerytura