Dodatek rolny w ZUS. Ile wynosi? Dla kogo? Jak ubiegać się o świadczenie?
Pieniądze w ramach dodatku rolnego w ZUS należą się osobom, które opłacały składki przewidziane w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego, które jednak nie otrzymały prawa do emerytury w KRUS. Kiedy może się tak zdarzyć? Taka sytuacja może zaistnieć, gdy okaże się, że osoba osiągnie wiek emerytalny, ale okres, w którym opłacała składki w KRUS nie wyniósł 25 lat.
Kogo dotyczy dodatek rolny w ZUS?
Aby otrzymać świadczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, o czym wielokrotnie pisaliśmy, należy spełnić dwa warunki: osiągnąć wiek emerytalny w przypadku kobiet – 60 lat a mężczyzn - 65 lat oraz podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. W innym wypadku z emeryturą rolniczą można się pożegnać.
Wówczas danej osobie, jeśli opłacała składki w ZUS – pracując na przykład na umowie o pracę, należy się emerytura w ZUS. Możne ona także ubiegać się o zaliczenie składek w KRUS do emerytury ZUS. Dodatkowe świadczenie z tego tytułu nazywane jest zwiększeniem rolnym bądź dodatkiem rolnym.
Kto może ubiegać się o zwiększenie rolne w ZUS?
O zwiększenie rolne mogą ubiegać się:
- osoby, które opłacały składki przewidziane w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego, a przy ustalaniu dla niej prawa do emerytury według dotychczasowych zasad okresy składkowe i nieskładkowe nie zostały uzupełnione okresami rolnymi
- członkowie rodziny pobierającego rentę rodzinną po ww. osobie.
Jak obliczyć wysokość dodatku rolnego w ZUS?
Każdy rok pracy na roli przy odprowadzaniu składek w KRUS daje prawo do doliczenia do emerytury w ZUS 1 proc. emerytury podstawowej. Obecnie jest to 1 procent z 1 781 zł brutto, a więc - 17,81 zł.
Masz pomocnika w gospodarstwie? Pamiętaj o tych zmianach od stycznia
Jakie dokumenty ważne przy ubieganiu się o zwiększenie rolne?
Osoby ubiegające się o to świadczenie muszą w ZUS złożyć odpowiedni wniosek o zwiększenie rolne. Dodatkowo ZUS wymaga zaświadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające okres opłacania składek. Dokumenty te można złożyć w dowolnym czasie.
- Jeżeli wniosek zostanie zgłoszony w kolejnych miesiącach po przyznaniu emerytury lub renty rodzinnej, prawo do zwiększenia rolnego zostanie ustalone od miesiąca zgłoszenia wniosku – podaje ZUS.
Gdzie i w jaki sposób złożyć dokumenty? Wniosek oraz zaświadczenie można przekazać do ZUS osobiście lub pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu) oraz za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.
Wniosek z reguły rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
- Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji – informuje ZUS.
Od tej decyzji można się odwołać pisemnie lub ustnie do protokołu, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję, do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. ZUS dodaje, że wniosek może zostać wycofany, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji organu rentowego, tj. w przypadku, gdy nie zostało złożone odwołanie do sądu - w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji. Więcej informacji na ten temat udzielają specjaliści ZUS w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub za pośrednictwem e-mail [email protected].