Deputat węglowy kolejowy z KRUS? Niektórzy mogą liczyć na ponad 3200 zł

Kiedy KRUS wypłaca deputat węglowy byłym kolejarzom?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Deputat węglowy to świadczenie przysługujące m.in. byłym pracownikom kolei. Przekazywany jest w formie ekwiwalentu pieniężnego. Emeryci kolejowi otrzymują go na podstawie ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 561).
Emerytom kolejowym którzy mają prawo do deputatu węglowego świadczenie to wypłacane jest przez ZUS, ale nie tylko. W niektórych sytuacjach pieniądze mogą być także wypłacane przez KRUS. – KRUS wypłaca deputat węglowy w formie ekwiwalentu pieniężnego emerytom i rencistom, którzy pobierają świadczenie rolnicze łącznie z emeryturą lub rentą kolejową (w tzw. zbiegu) – wyjaśnia Elżbieta Oppenauer, rzeczniczka prasowa KRUS.
Zbieg praw do świadczeń występuje w sytuacji, gdy jedna osoba spełnia warunki pozwalające jej otrzymywać więcej niż jedno świadczenie emerytalno-rentowe. Najczęściej ubezpieczony może wtedy ubiegać się tylko o jedno z nich. Od tej zasady są jednak wyjątki. Dotyczy to m.in. części osób które w trakcie swojej drogi zawodowej ubezpieczone były zarówno w ZUS, jak i KRUS, i nabyły prawo do świadczeń z obydwu systemów.
Którzy emeryci kolejowi mają prawo do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu?
Jak czytamy w ustawie o komercjalizacji i restrukturyzacji PKP, deputat węglowy wypłacany w formie ekwiwalentu pieniężnego przysługuje:
- byłym pracownikom kolejowym pobierającym emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na podstawie przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin lub przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, albo przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (o ile danej osobie przysługiwało prawo do deputatu węglowego w czasie zatrudnienia z tytułu którego powstało prawo do emerytury lub renty);
- członkom rodziny pracownika uprawnionego do deputatu, pobierającym po nim rentę rodzinną.
Deputat węglowy w formie ekwiwalentu pieniężnego przysługuje również emerytowi lub renciście, który pobiera emeryturę lub rentę z tytułu zatrudnienia w okresach równorzędnych z okresami zatrudnienia na kolei, oraz osobie, której przyznano kolejową emeryturę lub rentę w drodze wyjątku. Prawo do deputatu węglowego nie przysługuje jednak emerytowi lub renciście, jeżeli nie przysługiwało mu w okresie zatrudnienia, z tytułu którego powstało prawo do emerytury lub renty.
Czytaj też: Emerytura dla rolnika, który opłacał składki przez 25 lat. KRUS podał kwotę
Wysokość deputatu węglowego kolejowego w 2025 r.
Deputat węglowy kolejowy wynosi 1800 kg węgla kamiennego rocznie. Jak już wspomnieliśmy – wypłacany jest w formie ekwiwalentu pieniężnego. Za podstawę ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego przyjmuje się przeciętną średnioroczną cenę detaliczną 1000 kg węgla kamiennego z roku poprzedzającego rok, w którym ekwiwalent ma być wypłacany, ogłaszaną przez GUS, skorygowaną o przewidywany w ustawie budżetowej średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów na rok planowany (tzw. inflacja emerycka).
Przeciętna cena detaliczna tony węgla w 2024 r. wynosiła 1703,46 zł (dla porównania, w 2023 r. było to 2137,88 zł; to oznacza, że w 2025 r. deputat będzie niższy niż rok wcześniej). Inflacja emerycka w budżecie na 2025 r. (czyli na rok planowany) to 5,3 proc. Kwota ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy dla byłych kolejarzy w 2025 r. wynosi 3228,73 zł. Dodatek będzie wypłacany w dwóch równych transzach. I transza (1614,37 zł) zostanie wypłacona w marcu, druga transza – we wrześniu (1614,36 zł).
- Tagi:
- deputat węglowy
- renta
- KRUS
- emerytura